Papież Franciszek przybył w niedzielę rano do Budapesztu. Rozpoczął swoją wizytę w Europie Środkowej, w trakcie której odwiedzi także Słowację. W stolicy Węgier spędzi około 7 godzin. Najważniejszym punktem jego pobytu będzie msza, którą odprawi na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.
Papież spotkał się z Orbánem
Papież Franciszek pojechał prosto z lotniska na prywatne spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbánem i prezydentem Janosem Aderem. Rozmowa odbyła się w Muzeum Sztuk Pięknych.
Zobacz także: Ks. Isakowicz-Zaleski: Kardynał Wyszyński jest wyrzutem sumienia dla księży biskupów
W przeciwieństwie do poprzednich podróży papieskich, nie było transmisji na żywo ze wstępnych pozdrowień ani możliwości robienia zdjęć. Watykan podaje, że spotkanie dyplomatów z papieżem trwało około 40 minut.
Orbán na Facebooku
Premier Węgier zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie, na którym ściska papieżowi rękę. Orbán często powtarzał, że chrześcijańska tożsamość Węgier była zagrożona przez muzułmańską imigrację.
" target="_blank">
Tysiące wiernych na mszy odprawianej przez papieża
Głównym celem wizyty papieża była msza, zamykająca 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Na plac Bohaterów w Budapeszcie, na którym odbyła się eucharystia przybyło tysiące wiernych. Wśród nich było wielu przedstawicieli duchowieństwa, którzy uczestniczyli w kongresie. Jak podaje Polska Agencja Prasowa na placu dominował radosny nastrój oczekiwania na głowę kościoła katolickiego.
Zobacz także: Atak antyszczepionkowców na Kosiniaka-Kamysza. Szef PSL komentuje
W Budapeszcie przypomina się, że to w tym mieście w 1938 roku odbył się 34. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny; ostatnie takie wydarzenie przed drugą wojną światową.
Franciszek o antysemityzmie
Papież Franciszek powiedział, że zagrożenie antysemityzmem, który czai się w Europie i w innych miejscach to lont, który należy przeciąć. Podczas spotkania z radą Ekumeniczną Kościołów i przedstawicielami wspólnoty żydowskiej dodał - Najlepszym sposobem rozbrojenia tej bomby jest pozytywna współpraca i promowanie braterstwa.
Przywołał obraz Mostu Łańcuchowego, który łączy dwie części węgierskiej stolicy.
- Nie miesza ich ze sobą, lecz je łączy. Takie muszą być więzi między nami. Ilekroć pojawiała się pokusa wchłonięcia drugiego, nie prowadziło to do budowania, lecz niszczenia; podobnie było, gdy chciano raczej tworzyć getta niż integrować - podkreślił.
Zobacz także: Sąd zdecydował. „Nergal” uniewinniony
Franciszek zaznaczył - Ileż razy miało to miejsce w naszych dziejach. Musimy być czujni i modlić się, aby to się nie powtórzyło - zaapelował.
Papież mówił o potrzebie promowania edukacji na rzecz braterstwa, "aby nie zwyciężyły te ataki nienawiści, które chcą to braterstwo zniszczyć".
Wyraził przekonanie, że wspólna obecność delegacji ekumenicznej i wspólnoty żydowskiej wyraża wielkie pragnienie jedności.
Zobacz także: Terlikowski: Beatyfikacja Wyszyńskiego może być kołem ratunkowym dla polskiego Kościoła
Pierwsza podróż papieża po operacji
Jest to pierwsza podróż papieża od czasu poddania się poważnej operacji w lipcu. Franciszek powiedział dziennikarzom w samolocie, że czuje się dobrze. Jak podaje agencja Reuters z jednym z nich żartował nawet na temat swojej łysiny, porównując swoją głowę do widocznego z daleka pasa startowego na lotnisku.
Zobacz także: Róża Maria Czacka – matka wszystkich niewidomych
- Wznawiamy regularne podróże, co jest bardzo ważne, ponieważ możemy przekazać ludziom nasze słowa i pozdrowienia – powiedział papież Franciszek dziennikarzom odnosząc się do COVID-19.
W 2020 roku papież nie podróżował. W marcu wyjechał do Iraku. Oczekuje się, że w tym roku odwiedzi Grecję, Cypr i Maltę. Prawie pewna jest podróż do Glasgow w listopadzie na szczyt ONZ w sprawie zmian klimatycznych.
Polecamy:
NS
Inne tematy w dziale Społeczeństwo