IP3 Corporation i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE PAK) zawarły porozumienie dotyczące wdrożenia i rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Firmy mają wspólnie opracować ścieżkę wejścia elektrowni atomowej do kraju. Do zespołu IP3 dołączyła była ambasador USA w Polsce – Georgette Mosbacher.
Cel – budowa elektrowni jądrowej
Dwaj z trzech najbogatszych Polaków podjęli decyzje o rozpoczęciu wspólnego projektu. Jego celem jest budowa w Pątnowie elektrowni jądrowej – podaje portal Business Insider. Elektrownia będzie pracowała w oparciu o amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych.
Zobacz także: Głosowanie nad wnioskiem Lewicy o uchylenie rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego
W przedsięwzięciu oprócz należącego do Zygmunta Solorza ZE PAK, uczestniczy również Michał Sołowow wraz z jego Synthosem.
Solorz jest większościowym udziałowcem ZE PAK i jednym z największych i najważniejszych prywatnych przedsiębiorców w Polsce.
IP3 i ZE PAK z umową o współpracy
ZE PAK angażuje się obecnie w różne inicjatywy związane z technologiami jądrowymi, które mogą zapewnić Polsce czystą i tanią energię. Planowane jest również wykorzystanie atomu do produkcji wodoru, który może mieć zastosowanie w różnych sektorach gospodarki. W ubiegłym tygodniu ZE PAK wspólnie z chemicznym koncernem Synthos ogłosiły zamiar budowy w Pątnowie elektrowni z reaktorami BWRX-300 według projektu GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).
Założyciel i prezes IP3 Michael Hewitt ocenił, że energia jądrowa będzie odgrywała kluczową rolę w światowej strukturze produkcji energii elektrycznej. „Chcemy, aby państwa wysoko uprzemysłowione mogły wykorzystać istniejące technologie i skutecznie zrealizować cele klimatyczne wyznaczone na 2040 r.” – podkreślił Hewitt. Jego zdaniem, plan ten, realizowany przez m.in. przez sektor prywatny, pozwoli Polsce wejść z sukcesem na ten wymagający rynek i przygotować się do przejścia na technologie wodorowe i jądrowe.
Zobacz także: „Do Rzeczy”: Dyplomatyczna choroba Wałęsy? "Stopa cukrzycowa" i fałszywe zeznania
Jak podał ZE PAK, strony umowy z ZE PAK będą wspólnie pracować nad przygotowaniem Planu Wdrożeniowego i Finansowego. W ramach planu, zostanie wypracowane najlepsze dostępne połączenie technologii, komponentów i usług potrzebnych do opracowania i wdrożenia rozwiązań jądrowych.
Współpraca będzie m.in. polegała na wypracowaniu i uzyskaniu zgód odpowiednich władz i urzędów, w tym amerykańskich i polskich, a także innych międzynarodowych, które mogą być niezbędne dla realizacji projektu. Może obejmować również pozyskanie akceptacji ze strony organów nadzorczych i regulacyjnych w poszczególnych krajach, które będą dostawcami danych technologii.
Gdzie w tym wszystkim Mosbacher?
Projektami IP3 w Polsce będzie zajmować się była ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.
– Technologie jądrowe są kluczowym elementem, który może zapewnić Polsce i pozostałym krajom grupy Trójmorza wystarczającą ilość czystej energii. Długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga obecności w tym obszarze również sektora prywatnego, jak i planu wspierania innowacyjności w zakresie systemów jądrowych – powiedziała Mosbacher.
Większościowym udziałowcem ZE PAK jest Zygmunt Solorz. Jego zdaniem „projekty atomowe, niezależnie czy planowane w Polsce czy zagranicą, muszą mierzyć się ze skomplikowaną materią regulacyjną i uwarunkowaniami politycznymi”. Było to powodem zwrócenia się do IP3.
– Liczymy, że pomoże nam wypracować właściwe decyzje w obszarach, w których nie mamy doświadczenia. Cieszę się, że ZE PAK będzie współpracował z IP3 oraz że nasz projekt będzie wspierała pani ambasador Georgette Mosbacher – powiedział Solorz.
Georgette Mosbacher to amerykańska bizneswoman i polityk Partii Republikańskiej, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 2018–2021.
Polecamy:
NS
Inne tematy w dziale Gospodarka