Kwestionowanie prymatu prawa unijnego nad krajowym przez Polskę, blokuje wypłatę 57 mld euro dla kraju. Unijne fundusze naprawcze miałyby służyć odbudowie po pandemii – powiedział w środę komisarz UE ds. gospodarki, Paolo Gentiloni.
O słowach komisarza poinformowała międzynarodowa agencja prasowa Reuters.
Fundusze naprawcze od UE
Polska podobnie jak inne kraje ma otrzymać z Unii Europejskiej duże granty i tanie pożyczki po kryzysie gospodarczym wywołanym pandemią. Każdy kraj otrzyma część pieniędzy dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską krajowych planów odbudowy złożonych przez państwo.
Zobacz także: Koronawirus. Czy mamy obawiać się wariantu Mu?
Zielone światło dla 18 krajów. Co z Polską?
Do tej pory komisja dała zielone światło dla 18 planów, jednak odmówiła zatwierdzenia Polsce i Węgrom. KE obawia się, że oba kraje podważają niezależność sądów i wolność mediów.
Paolo Gentiloni, przemawiając do Komisji Ekonomiczno-Budżetowej Parlamentu Europejskiego dodaje, że ostatnie posunięcie polskiego rządu było dodatkowym czynnikiem wstrzymującym zgodę Komisji na wypłaty środków dla Warszawy.
Rzecz jasna, mowa tu o zwróceniu się polskiego rządu do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, że prawo UE nie stoi ponad prawem krajowym.
- To zaprzecza podstawom porządku prawnego Unii – dodaje komisarz. Mówi również, że dyskusje na ten temat cały czas trwają.
W przypadku zatwierdzenia Polska mogłaby otrzymać 23 mld euro dotacji unijnych i 34 mld euro tanich kredytów. Węgry mogą liczyć na 7,2 mld euro dotacji.
Zobacz także: Prezydent podpisał. Mamy stan wyjątkowy
Polska i Węgry muszą spełnić warunki UE
Na spotkaniu obecny był również wiceprzewodniczący Komisji, Valdis Domborvskis, który powiedział, że środki nie zostaną wypłacone, dopóki KE nie będzie przekonana, że Polska i Węgry stosują się do prawa UE.
Zobacz także: "Poznaj Polskę". Nowy flagowy program ministra Czarnka. Kraków jest na Mazowszu
10 krajów UE otrzymuje unijne środki
Włochy, Hiszpania, Francja, Grecja, Niemcy, Portugalia, Belgia, Litwa, Dania i Luksemburg otrzymały łącznie prawie 49 mld euro na finansowanie projektów przedstawionych w ich planach odbudowy.
Niektóre z krajów: Hiszpania, Francja, Grecja czy Dania, mogą nawet otrzymać kolejne transze gotówki w nadchodzących miesiącach. Warunkiem jest pokazanie Komisji, że osiągnęli uzgodnione cele w swoich planowanych projektach.
Polecamy:
NS
Inne tematy w dziale Polityka