Sprowadzonymi Afgańczykami zajmuje się w naszym kraju Urząd ds. Cudzoziemców. - Osoby te przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców oraz w placówkach wojewodów wyznaczonych do odbycia kwarantanny - podała instytucja.
Afgańczycy w Polsce
- Rozpoczęła się już procedura przyjmowania od ewakuowanych obywateli Afganistanu wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. Realizowane będą również działania ułatwiające ich integrację - poinformował rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców.
Ze względu na przepisy związane z epidemią koronawirusa, wszyscy Afgańczycy zostali objęci kwarantanną, która trwa 10 dni od daty wjazdu na terytorium Polski.
Morawiecki o ewakuacji Afgańczyków
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek podsumował akcję ewakuacyjną sojuszników NATO z Kabulu. Właśnie dziś kończy się misja zorganizowana przez polski rząd.
- Akcja zaczęła się w czerwcu, kiedy sytuacja zaczęła się pogarszać - już wtedy ściągnęliśmy pierwsze osoby. Pomogliśmy różnym krajom UE i organizacjom międzynarodowym - Litwie, Estonii, Niemcom, MFW, NATO i wielu innym, które zwróciły się do Polski o pomoc. Kilka dni temu rozmawiałem z Sekretarzem Generalnym NATO i szefową MFW. Polska pomogła im w ewakuacji i transporcie sprzętu oraz personelu - podkreślił Morawiecki.
- Pomogliśmy tam, gdzie mieliśmy siły i na skalę naszych możliwości, bo nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie. Wszyscy, których ściągnęliśmy, to albo Polacy pracujący na rzecz stabilności i pokoju, albo współpracownicy Polaków. To były osoby, które mogły być zagrożone i chciały wyjechać. W ciągu zaledwie kilku dni udało nam się ewakuować do Polski absolutną większość chętnych. Wszystkim ewakuowanym zapewnimy wsparcie na terytorium Rzeczypospolitej - zapewnił premier.
Jak dodał szef rządu, sytuacja na lotnisku w stolicy Afganistanu wciąż jest "dramatyczna", zaś ostatni transport odbędzie się jutro.
Zobacz:
Sondaż IBRiS. Polacy o uchodźcach i sympatiach politycznych. Znamy wyniki badania
Czego uczy nas nowy kryzys uchodźczy?
Komentarze
Pokaż komentarze (23)