Agencja ONZ apeluje do Polski ws. migrantów koczujących na granicy. Fot. PAP/Twitter
Agencja ONZ apeluje do Polski ws. migrantów koczujących na granicy. Fot. PAP/Twitter

Agencja ONZ apeluje do Polski ws. migrantów koczujących na granicy

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Przedstawicielka UNHCR w Polsce zaapelowała do władz RP o o zapewnienie koczującym cudzoziemcom dostępu do terytorium, opieki medycznej, pomocy prawnej oraz wsparcia psychologicznego i socjalnego. Christine Goyer podkreśla, że pomoc należy się migrantom mimo obaw związanych z ich przyjęciem.

Christine Goyer, przedstawicielka UNHCR w Polsce, przekazała we wtorek komunikat, w którym w imieniu tej agencji działającej przy ONZ odnosi się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. W okolicy Usnarza Górnego od kilkunastu dni koczuje grupa cudzoziemców, która chce się przedostać do Polski.

Agencja ONZ apeluje do Polski ws. migrantów koczujących na granicy

Christine Goyer zwróciła się do polskich władz o działania w tej sprawie. "Choć rozumiemy wyzwania związane ze wzrostem liczby osób, które przedostają się do Polski, apelujemy do władz RP o zapewnienie koczującym cudzoziemcom dostępu do terytorium, opieki medycznej, pomocy prawnej oraz wsparcia psychologicznego i socjalnego" - podkreśliła przedstawicielka UNHCR w Polsce.

"UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców jest zaniepokojona doniesieniami o grupie kilkudziesięciu osób, które od wielu dni są przetrzymywane w pasie granicznym niedaleko miejscowości Usnarz Górny przy granicy polsko-białoruskiej" - podkreślono w komunikacie.

"Z naszych informacji wynika, że w skład grupy wchodzą głównie osoby z Afganistanu i Iraku, w tym dzieci, kobiety i osoby potrzebujące pomocy medycznej. Niektórzy z tej grupy mogą wymagać ochrony międzynarodowej i z tego, co wiemy, zgłaszały one zamiar ubiegania się o azyl" - dodano.

UNHCR apeluje do polskiego rządu. Chodzi o koczujących koło Usnarza Górnego

"Wzywamy polski rząd do dokonania indywidualnej oceny każdego przypadku przed wydaleniem tych osób lub niedopuszczeniem ich do terytorium RP. Zgodnie z Konwencją dotyczącą statusu uchodźców, której Polska jest sygnatariuszem, osoby ubiegające się o azyl nie powinny być karane za nielegalne przekroczenie granicy" - powiedziała Goyer.

"Wszystkie państwa mają prawo do zarządzania swoimi granicami w zgodzie z prawem międzynarodowym, jednak pod warunkiem respektowania praw człowieka, w tym także prawa do azylu" - dodała przedstawicielka Urzędu Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców.

"Dostęp do terytorium i azylu powinien być udzielony zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz prawa krajowego i międzynarodowego" - podkreśliła Goyer.

MD

Czytaj też:

UNHCR: współpracujemy z właściwymi instytucjami na Białorusi

W komunikacie zauważono, że "nieuregulowane przemieszczanie się uchodźców i migrantów stanowi istotne wyzwanie", jednak zarazem "wywołuje negatywne skutki dla uchodźców i osób poszukujących azylu - zwłaszcza jeśli przez wiele dni pozostawieni są bez żadnego wsparcia".

UNHCR zapewniło w komunikacie, że "współpracuje z właściwymi instytucjami - w tym także w Białorusi - i wzywa wszystkie strony do rozwiązania impasu w zgodzie z prawem międzynarodowym i z poszanowaniem zasad humanitaryzmu oraz do unikania instrumentalizowania uchodźców oraz innych osób, które są w szczególnie trudnych sytuacjach".

"UNHCR jest gotowy wspierać polskie władze, by działania przez nie podejmowane były zgodne z Konwencją dotyczącą statusu uchodźców" - zaznaczył Urząd.

Polska: migranci przy granicy to efekt wojny hybrydowej, którą stosuje reżim Łukaszenki

Przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, że grupa cudzoziemców na terytorium Białorusi dostała się w sposób legalny i jest traktowana instrumentalnie przez reżim Łukaszenki. Resort dyplomacji w niedzielę zwrócił się do białoruskiego MSZ z notą dyplomatyczną, w której zadeklarował gotowość do udzielenia pomocy rzeczowej dla migrantów na terenie Białorusi. Ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych transport z pomocą wyjechał w poniedziałek wieczorem. Obecnie czeka przed przejściem granicznym w Bobrownikach na decyzje białoruskich władz.

Polska oraz wszystkie kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa, Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy państw: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii stwierdzili, że bieżący kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

MD

Polecamy:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj78 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (78)

Inne tematy w dziale Polityka