Dwoje Polaków - wśród nich dziennikarka Jagoda Grondecka - jest już w drodze do Polski. Ze stolicy Afganistanu - Kabulu - wyleciał trzeci i ostatni samolot, którym ewakuowano osoby związane z Polską. Maszyna skierowała się w stronę Uzbekistanu, a po krótkim postoju uda się do Warszawy.
Kabul pogrąża się w chaosie po tym, jak w niedzielę władzę przejęli talibowie. Nie tylko stolica, ale i praktycznie cały Afganistan znalazły się w rękach islamskich bojowników po tym, jak kraj opuściły wojska międzynarodowe, a afgańska armia złożyła broń.
Afganistan. Ewakuacja Polaków z lotniska w Kabulu
Lotnisko w Kabulu było jedynym miejscem, skąd można było się wydostać z miasta, po tym, jak wszystkie drogi dojazdowe opanowali talibowie. Od niedzieli trwa nasilona ewakuacja zachodniego personelu i ich afgańskich współpracowników.
Polska - choć od 2014 roku nie posiada w Afganistanie placówki - zadeklarowała pomoc w ewakuacji. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polacy i Afgańczycy, który pomagali polskiemu kontyngentowi wojskowemu i wolontariuszom, trafią bezpiecznie do Europy.
Ewakuację koordynuje minister Michał Dworczyk, który poinformował, że po potrzebujących zostaną wysłane do Kabulu łącznie trzy samoloty. Ostatni z nich właśnie wyleciał do stolicy Uzbekistanu - Taszkientu.
Czytaj też:
Afganistan. Koniec ewakuacji Polaków. Z lotniska w Kabulu odleciał ostatni samolot
- W Afganistanie było pięcioro obywateli polskich; ostatnia dwójka - dwóch obywateli polskich właśnie wyleciała z Kabulu w kierunku Uzbekistanu. Na tym etapie nie ma w Afganistanie już więcej obywateli RP, o których my byśmy wiedzieli - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, cytowany przez PAP.
O los Afgańczyków, którzy trafili do Polski, dopytuje Janina Ochojska. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i europosłanka KO zapytała na Twitterze polskie władze, jak zamierzają potratować osoby ewakuowane z Kabulu. MSWiA odpowiedziało, że polski rząd zapewnia „pełną pomoc i wsparcie”, a zadania te zostały przydzielone Urzędowi do Spraw Cudzoziemców oraz Straży Granicznej. Resort deklaruje, że wnioski Afgańczyków o ochronę międzynarodową będą szybko rozpatrywane.
MD
Polecamy:
Inne tematy w dziale Polityka