To nie jest tak, że Zjednoczona Prawica rozbije się o jedno czy drugie stanowisko - mówił w czwartek w Białymstoku lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. Podkreślał, że z innymi koalicjantami ZP chce rozmawiać nie o stanowiskach czy personaliach, ale o programie.
– Porozumienie chce pozostać częścią Zjednoczonej Prawicy, ale jeżeli zostaniemy z koalicji rządowej wypchnięci, to jako lider partii zobowiązałem się wobec członków i sympatyków Porozumienia, że zbuduję alternatywny scenariusz centroprawicowy – powiedział na antenie publicznego Radia Białystok.
Polecamy:
Niemieccy lekarze nie są przekonani do obowiązku noszenia maseczek
Milicjant zamordował jej ojca. Po 50 latach nie doczekała sprawiedliwości
Odwołanie Anny Korneckiej
W środę rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na Twitterze, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej (Porozumienie) z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Powodem - jak podano - było "zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwiania budowy domów 70 m2 oraz zakupy mieszkań bez wkładu własnego". Dzień wcześniej Kornecka skrytykowała propozycje Polskiego Ładu, ponieważ - jak mówiła - zaszkodzą wielu obywatelom. Według niej teza, że 90 proc. Polaków zyska na podniesieniu podatków dla przedsiębiorców, jest nieprawdziwa.
Gowin: Kornecka mówiła, co myśli
– Minister Kornecka padła ofiarą tego, że mówiła to, co myśli, mówiła to, co myślę ja i głosi Porozumienie w sprawach podatkowych. Nie w ten sposób powinno się rozstrzygać dyskusje czy nawet spory wewnątrzkoalicyjne – mówił w Radiu Białystok Gowin, szef resortu rozwoju, pracy i technologii. Podkreślał, że ma bardzo krytyczną opinię na temat decyzji o odwołaniu Anny Korneckiej.
– Będziemy rozmawiać z naszymi koalicjantami nie o personaliach, nie o stanowiskach, tylko o programie. Właśnie bym chciał znać oficjalne stanowisko Prawa i Sprawiedliwości, czy PiS zgadza się na 50-procentowe podwyżki podatków dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców – mówił Gowin na radiowej antenie.
Głos Porozumienia w sprawie podatków
Podkreślał, że nie jest "co do zasady" przeciwny podnoszeniu podatków w Polsce. – Ale nie w sposób skokowy, nie w tak szybkim tempie. Firmy mają kredyty, mają swoje inwestycje, tego typu zmiany powinny być wprowadzane stopniowo, po szerokich konsultacjach – mówił. Dodał, że gdy zakończą się konsultacje "głos Porozumienia w sprawie podatków wybrzmi mocno".
Nie odpowiedział na pytanie, jakie zakłada scenariusze związane z dalszą obecnością Porozumienia w ZP. – Na pewno zależy nam na tym, żeby Zjednoczona Prawica kontynuowała swoją misję, to jest projekt który dobrze służył Polsce przez sześć lat i mam nadzieję, że będzie dobrze służył przez kolejne dwa lata, ale w sprawie podatków oczekujemy głębokiego namysłu ze strony naszych koalicjantów – powiedział.
KW
Czytaj dalej:
Mistrz olimpijski nazwał siebie wikingiem. Został zbesztany za "prawicowy ekstremizm"
Lider przedsiębiorców o tym, czemu poprze Polski Ład: „Działam realnie, nie na estradzie”
Biden w żartach do siostry Brzezinskiego: "Staram się dać Polskę Twojemu bratu"
Adam Niedzielski: Rada Medyczna zaleca przyjęcie trzeciej dawki
Waszczykowski o Bix Aliu: "Cieszę się, ze Brzezinski zastąpi tego oszołoma"
Inne tematy w dziale Polityka