Śp. Jolanta Brzeska i były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński zostali upamiętnieni medalami honorowych obywateli przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Samorządowiec upamiętnił działaczkę, która przypłaciła życiem walkę z dziką reprywatyzacją w stolicy.
W imieniu zamordowanej przez mafię Jolanty Brzeskiej medal odebrała jej córka. W przemówieniu poprzedzającym wręczenie medali honorowym obywatelom Trzaskowski podkreślił, że istotnym dla niego jest "to, że możemy się unieść pomad różnice polityczne i oddać hołd, tym, którzy mogą być dla nas drogowskazem".
Przeczytaj:
19-latka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca zatrzymany. Przerażające nagranie
Tokio 2020. Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal olimpijski
Mówiąc o Jolancie Brzeskiej - walczącej z dziką reprywatyzacją działaczce społecznej, która zginęła w 2011 r. w dotąd niewyjaśnionych okolicznościach - ocenił, że jest ona "sumieniem dla nas wszystkich", ponieważ to właśnie w Warszawie działy się rzeczy, "które nie powinny się dziać i to bardzo ważne, że możemy razem uhonorować jej pamięć" - przyznał prezydent stolicy.
Z kolei zwracając się do byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, podkreślił, że on "pełnił również rolę sumienia, przez lata swojej służby - ale zwłaszcza ostatnio - i wyznaczał nam kierunek, jak powinniśmy się zachowywać, jakie kręgosłupy powinniśmy mieć".
- Zaszczycające jest dla mnie, że otrzymałem tytuł wraz z Jolantą Brzeską, która dała największą daninę, daninę kosmiczną, daninę życia. Kiedy myślę o tym, to mam tylko nadzieję, że kiedy ją palili, to już nie żyła, że nie zrobili tego odwrotnie. I mam nadzieję, że policja w końcu ustali, prokuratura ustali, kto dopuścił się tej niesłychanej zbrodni - komentował Rzepliński, dziękując za przyznanie honorowego obywatelstwa.
Podczas sobotniej sesji wręczono również medale honorowym obywatelom stolicy przyznane w 2020 r. W ubiegłym roku uroczystość się nie odbyła z powodu pandemii. Otrzymali je: pisarka i laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, prof. Władysław Findeisen z Politechniki Warszawskiej, chirurg prof. Wojciech Noszczyk, historyk sztuki prof. Andrzej Rottermund oraz historyk prof. Wiesław Wysocki.
Rozdano równie Nagrody m.st. Warszawy 2020 i 2021. Otrzymali je m.in. medycy pracujący w szpitalach Warszawy w czasie kolejnych fal pandemii.
Zobacz też:
GW
Inne tematy w dziale Polityka