Pixabay/gagnonm1993
Pixabay/gagnonm1993

Kampania Przeciw Homofobii uruchomiła Program Ochrony Prawnej dla represjonowanych

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 102
Kampania Przeciw Homofobii to pozarządowa organizacja, która pomaga osobom nieheteronormatywym. Teraz aktywiści uruchomili Program Ochrony Prawnej, który ma bronić aktywistów i osoby wspierające środowiska LGBT+ przed represjami ze strony instytucji państwowych.

Program Ochrony Prawnej

Kampania Przeciw Homofobii uruchomiła program ochrony prawnej skierowany do osób, które w związku ze swoją aktywnością wspierającą osoby nieheteronormatywne spotykają się z represjami.

– Prawo używane jako narzędzie represji to chleb powszedni wszystkich, którzy walczą w Polsce o wolność, równość i godne życie dla siebie i swoich bliskich osób LGBT+. Zawsze staliśmy za nimi murem. Dziś oficjalnie uruchamiamy program ochrony prawnej – tłumaczyła Justyna Nakielska z Kampanii Przeciwko Homofobii.

Karolina Gierdal, prawniczka z KPH wyjaśniła podczas konferencji prasowej zorganizowanej w pobliżu gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości, że osoby, które mają problemy prawne w związku z działalnością na rzecz środowiska LGBT+ mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną, reprezentację przez prawnika w sądzie lub prokuraturze. Zapowiedziała, że w niektórych, uzasadnionych przypadkach KPH pokryje koszty postępowania, a także będzie wspierać w nagłośnieniu danej sprawy.

– Każda sytuacja będzie indywidualnie oceniana. Mamy środki, które są przeznaczone na pomoc prawną. […] Jest również bardzo wiele adwokatów i adwokatek, którym los osób działających na rzecz większej sprawy leży na sercu i którzy są gotowi do świadczenia pomocy prawnej. Taką sieć prawniczą mamy rozbudowaną – wyjaśniała w rozmowie z PAP.

Zobacz także:

Program ma pomagać aktywistom i wszystkim, którzy wspierają osoby LGBT+

Programem zostały już objęte niektóre osoby, m.in.:

  • autorzy Atlasu Nienawiści, zasypywani pozwami o narażenie wizerunku za to, że na interaktywnej mapie Polski umieścili informacje o samorządach, które okrzyknęły się "strefami wolnymi od LGBT";
  • Marta Puczyńska oskarżona o uszkodzenie zabytku (chodzi o budynek MEN) poprzez umieszczenie na nich imion osób LGBT+ które popełniły samobójstwo ("ponieważ budynek jest ważniejszy niż ludzie");
  • Bart Staszewski, który za akcję dokumentujacą tzw. strefy wolne od LGBT jest ścigany w wielu miejscach w Polsce z wykroczeń ("co jest zwykłym nękaniem");
  • osoby, które pozwały TVP za homofobiczby pseudodokument "Inwazja";
  • Margot Szutowicz, w związku ze znieważaniem prezydenta czy naruszeniem uczuć religijnych.

Stop homofobii

– To program dla nauczycielki, która ma problemy, bo pomogła uczennicy, dla dyrektora, który nie dostosował się do wytycznych kuratorium oświaty i zorganizował "tęczowy piątek". Dla koleżanki z pracy, która w wielkiej korporacji ujmuje się za kolegą gejem i sama zostaje zwolniona – tłumaczyła adw. Gierdal.

Warto pamiętać, że osoby homoseksualne są wśród nas. Dzisiaj Polska zdobyła srebrny medal w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Na antenie TVP wicemistrzynie w wioślarstwie opowiadały o ciężkiej pracy, którą wykonały przed wielką imprezą oraz emocjach jakie im towarzyszyły podczas udziału w zawodach. Na koniec medalistki zaczęły dziękować swoim bliskim i kibicom:

– Dziękujemy wszystkim kibicom, mężom, rodzinom, znajomym, którzy dzisiaj wstali... – wyliczała Maria Sajdak. W pewnym momencie jej koleżanka Katarzyna Zillmann chwyciła mikrofon dodając – I dziewczynom.

Wicemistrzyni olimpijska Katarzyna Zillmann od dwóch lat jest aktywistką, która walczy z homofobią. Wzięła udział m.in. w akcji "Sport przeciw homofobii".

WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj102 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (102)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo