Działacz społeczny Mateusz Kijowski (P) podczas protestu przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Działacz społeczny Mateusz Kijowski (P) podczas protestu przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Trybunał Konstytucyjny odpowiedział TSUE w sprawie polskiego sądownictwa

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 185
Przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją - orzekł środę Trybunał Konstytucyjny.

Jak orzekł TK, przepisy traktatowe „w zakresie w jakim TSUE nakłada ultra vires zobowiązania na RP jako państwo członkowskie UE wydając środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów oraz trybu postępowania przed polskimi sądami jest niezgodny” z konstytucją RP.

Polecamy:

TSUE o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Żądanie "natychmiastowego zawieszenia"

"Ratujmy dzieci" - nowa akcja Elbanowskich. Stop szczepieniu dzieci na Covid-19

Trybunał orzekał w tej sprawie w pięcioosobowym składzie pod przewodnictwem Stanisława Piotrowicza. Sprawozdawcą jest Bartłomiej Sochański.

Izba Dyscyplinarna SN kontra TSUE

Pytanie prawne w tej sprawie zostało skierowane do TK przez Izbę Dyscyplinarną SN. Nastąpiło to po postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości UE z kwietnia ub.r., w którym unijny trybunał zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. W zagadnieniu do TK Izba ta zapytała o zgodność z konstytucją przepisów unijnych dotyczących stosowania przez TSUE środków tymczasowych w sprawach sądownictwa.

Zdaniem Izby Dyscyplinarnej, Polska została zobowiązana przez TSUE do wykonania środków tymczasowych ws. sądownictwa, „mimo tego, że sprawy te nie zostały przekazane do gestii UE i jej organów na podstawie umowy międzynarodowej”. Według Izby, narusza to konstytucyjne zasady przekazywania kompetencji organizacji lub organowi międzynarodowemu.

TSUE o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

W środę na kilkadziesiąt minut przed wyrokiem TK, TSUE uwzględniając wnioski Komisji Europejskiej wydał koleje postanowienie o środkach tymczasowych ws. polskiego wymiaru sprawiedliwości. Unijny trybunał zobowiązał Polskę do „natychmiastowego zawieszenia” stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Oznacza to, że Polska ma zawiesić działalność Izby Dyscyplinarnej m.in. także w sprawach immunitetów sędziowskich.

Na czwartek 15 lipca planowane jest ogłoszenie orzeczenia TSUE w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej wprowadzonego w Polsce nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

KW

Czytaj dalej:

Chcą odsunąć Czarzastego. Wielki konflikt w Lewicy

"Antyszczepionkowa propaganda leży w interesie wrogów Polski"

Kaczyński: PiS znowu ze zdecydowaną większością, zaraz mogą dołączyć kolejni!

Premier Morawiecki: "Chcemy szczepić dzieci poniżej 12. roku życia"

Nepotyzm u koalicjantów PiS. Co z żonami Ziobry i Ociepy, mężem posłanki Solidarnej Polski

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj185 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (185)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo