Werdykt Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego bądź unijnego budzi wielkie emocje. Spór polityczny jest ostry, a jak w Pani ocenie prawa wygląda od strony prawnej?
TK odroczył rozprawę ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym
Jednak były takie próby?
Tak: w roku 2004 był przygotowany projekt Konstytucji Europejskiej. Dokument zakładał podporządkowanie systemów prawnych krajów członkowskich - łącznie z ich konstytucjami - prawu Unii Europejskiej. Taka reforma nie weszła jednak w życie – została odrzucona w referendum we Francji i Holandii. Potem oczywiście podejmowano próby, w których TSUE, czyli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, usiłował wskazywać, iż prawo unijne jest ważniejsze od prawa krajowego. Od strony prawnej jest zgoła odwrotnie, bowiem nie ma żadnych traktatów i umów międzynarodowych, na mocy których państwa członkowskie przekazywałyby kompetencje prawne na organy unijne.
(Śmiech). Tylko z uśmiechem politowania. Po pierwsze – z Unii Europejskiej nie można zostać wyrzuconym. Wyjście z niej możliwe jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy państwo samo zdecyduje się ją opuścić. Dokładnie tak, jak zrobiła to Wielka Brytania. Po drugie – takich orzeczeń, w których trybunały konstytucyjne poszczególnych krajów uznawały wyższość prawa krajowego, było całkiem sporo i nikt tychże państw nie wyrzucał z UE.
W Niemczech trybunał w Karlsruhe orzekł, że prawo Republiki Federalnej ma pierwszeństwo przed prawem unijnym. Czy ktokolwiek mówi, że Niemcy mają być wykluczeni z Unii? Podobny wyrok zapadł też całkiem niedawno w Rumunii i tego kraju też nikt ze Wspólnoty nie wyklucza. Argumenty o tym, że oto nasz kraj miałby być wyrzucony, są używane tylko na potrzeby debaty politycznej. I albo są motywowane ideologicznie, albo, co gorsza, wynikają z niewiedzy.
CZYTAJ TEŻ:
Rozstrzygnięcie TK może być tylko jedno- Konstytucja jest najwyższym prawem w Polsce
Rząd zaostrza kary za jazdę po alkoholu i przekroczenie prędkości
Są pierwsze polskie badania na temat skuteczności szczepionek. Poznaj wnioski
PH
Komentarze
Pokaż komentarze (110)