Jan Maria Jackowski (PiS) uważa, że przedłożenie w Sejmie projektu ustawy zwanej w sieci "lex TVN" jest niepotrzebne, bowiem Zjednoczona Prawica nie znajdzie większości do jej uchwalenia.
Projekt nowelizacji o radiofonii i telewizji, który może przysporzyć ogromne problemy telewizji TVN, jest "niezwykle konfliktogenny"? Tak twierdzi... senator PiS. Jan Maria Jackowski często krytycznie ocenia działalność legislacyjną obozu władzy. Nie inaczej jest tym razem.
Zobacz:
Ambasada USA zabiera głos w sprawie koncesji dla TVN
Zarząd TVN publikuje oświadczenie. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy
Pomysł ograniczenia nadawania stacji TVN? "Czysta głupota. PiS robi to, bo może to robić"
Senator PiS zagłosuje przeciw "lex TVN"
- Jest to projekt, który niewątpliwie w tej formie - wszystko na to wskazuje - nie ma szans na uchwalenie w Sejmie, a więc nie trafi do nas do Senatu i (jest to) konflikt, który powoduje niepotrzebny wzrost konfrontacji politycznej, ale też i konfrontacji z takimi środowiskami, które obozowi prawicowemu nie są potrzebne - stwierdził senator w TVN24.
- Próbuje się zmienić nagle reguły gry na rynku, a rynek medialny jest rynkiem bardzo wrażliwym, nie tylko ze względu biznesowego, ale przede wszystkim w zakresie wolności słowa, dostępu do słowa, do informacji, a więc będzie wiadomo, że będzie wzbudzał szczególną dyskusję i szczególną uwagę nie tylko opinii publicznej w Polsce, ale również zagranicą - argumentował polityk PiS.
Według Jackowskiego, projekt nowelizacji wywoła "widowiskowy spór" w Sejmie. - Przypuszczam, że idziemy w wariant konfrontacyjny - prognozował senator. Przyznał też, że "nie jest wykluczone, iż zostaną wprowadzone daleko idące poprawki, które zmienią jądro tej ustawy, które są w tej chwili odbierane jako konfrontacyjne".
Jak zagłosuje sam Jackowski, gdy projekt trafi pod obrady Senatu? - Jeżeli ustawa nadejdzie, to będę przeciw - zadeklarował.
W środę grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. W projekcie wskazano m.in, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Marek Suski.
Spór o koncesję dla TVN
TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.
Z informacji "Rzeczpospolitej" wynikało, że o rozmowy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji starał się ambasada Stanów Zjednoczonych w celu przekonania do udzielenia TVN i TVN24 koncesji. Do spotkania jednak nie doszło, mimo wysłanej korespondencji do KRRiT. Do zakończenia sporu między PiS a gigantem medialnym przy Wiertniczej nie pozostało dużo czasu - już 26 września upływa termin zezwolenia na działalność. TVN stara się o wydłużenie koncesji od lutego 2020 roku.
Czytaj też:
Pola Lis dziennikarką w "Przeglądzie Sportowym". To uprzywilejowanie?
Klasa średnia od 3 tysięcy zł? Nie tędy droga
Mata na liście Bilboard Global 200. „Kiss cam (podryw roku)” to 1. polski utwór na liście
Trzecia dawka szczepionki na koronawirusa. To już pewne, poznaj szczegóły
GW
Inne tematy w dziale Kultura