Prezydent Haiti Jovenel Moise został zamordowany w nocy z wtorku na środę w swej prywatnej rezydencji - poinformował w środę w oświadczeniu p.o. premiera Claude Joseph. Grupa niezidentyfikowanych napastników wtargnęła do rezydencji i zastrzeliła prezydenta.
W ataku ranna została pierwsza dama Martine Moise. Przewieziono ją do szpitala.
Polecamy:
Listkiewicz: Organizacja Euro w tak wielu miastach to krzywda wyrządzona głównie kibicom
Polak podejrzany o zamach na holenderskiego dziennikarza
Prezydent Haiti zamordowany
Joseph przekazał, że 53-letni "prezydent został zaatakowany przez cudzoziemców, którzy mówili po angielsku i hiszpańsku". Potępił ten "nienawistny, nieludzki i barbarzyński akt". Dodał, że obecnie "sytuacja bezpieczeństwa jest pod kontrolą". Wezwał ludność do zachowania spokoju, wskazując, że utrzymanie porządku publicznego zapewni policja i wojsko.
Do zabójstwa prezydenta doszło, gdy w tym zubożałym karaibskim kraju rośnie fala przemocy na tle politycznym. Jako że Haiti jest głęboko podzielone politycznie i stoi w obliczu narastającego kryzysu humanitarnego i niedoborów żywności, istnieje obawa przed powszechnym nieporządkiem – zwraca uwagę agencja Reutera.
– Podejmowane są wszelkie środki, aby zagwarantować ciągłość państwa i chronić naród – zapewniał Joseph.
Wzrost przemocy na Haiti
Reuters podaje, że w stolicy Port-au-Prince słychać było strzały. AP informuje, że w środę we wczesnych godzinach rannych ulice były opustoszałe.
W mieście od dłuższego czasu odnotowuje się wzrost przemocy w sytuacji, gdy gangi walczą między sobą i policją o kontrolę nad ulicami. Ta przemoc była napędzana wzrostem ubóstwa i niestabilności politycznej. Odkąd Moise objął urząd prezydenta w 2017 roku, spotkał się z zaciekłymi protestami, a opozycja oskarżyła go w tym roku o dążenie do ustanowienia dyktatury poprzez przedłużanie mandatu i stawanie się bardziej autorytarnym, czemu ten zaprzeczał - odnotowuje Reuters.
Konflikt wokół prezydentury Moise
Moise został wybrany na jesieni 2016 r., ale objął urząd w lutym 2017 r.; według opozycji powinien zakończyć kadencję w 2021 r.
AFP wskazuje, że najbiedniejszy na kontynencie amerykańskim kraj nękany jest brakiem bezpieczeństwa, zwłaszcza porwaniami dla okupu dokonywanymi przez praktycznie bezkarne gangi. Moise oskarżany był o bezczynność w obliczu kryzysu.
W obawie, że kraj zmierza ku anarchii, Rada Bezpieczeństwa ONZ, USA i UE wezwały do przeprowadzenia wolnych i przejrzystych wyborów parlamentarnych i prezydenckich do końca 2021 r. Jovenel Moise ogłosił w poniedziałek nominację nowego premiera, Ariela Henry'ego, z misją przeprowadzenia wyborów.
KW
Czytaj dalej:
Abonenci Canal+ w żałobie. Pożegnanie z Premier League
Nitras do Wąsika w Sejmie: Łobuzie jeden! Łobuzie!
Donald Tusk idzie na urlop po tygodniu pracy
Woś: Ręce precz od 500+
Kwarantanna dla zaszczepionych? „Nie ulegajmy fake newsom. A szczepić się trzeba”
Inne tematy w dziale Polityka