Zakaz zgromadzeń w pandemii z 2020 r. był obiektem kontrowersji i sporów, w tym z udziałem RPO. Adam Bodnar składając kasację do SN, stanął w obronie osób ukaranych grzywną za udział w zgromadzeniu. Sędziowie ocenili właśnie, że zakaz wprowadzony został bez należytej podstawy prawnej.
Sąd Najwyższy uznał, że przepis wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 października ub.r. w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku ze stanem epidemii został został wydany „z przekroczeniem delegacji ustawowej”.
Zakaz zgromadzeń w pandemii - jest decyzja Sądu Najwyższego
Choć SN wielokrotnie uchylał po kasacjach Rzecznika kary związane z obostrzeniami pandemicznym, to po raz pierwszy odniesiono się do przepisu zakazującego zgromadzeń.
„Podstawą zakazu zgromadzeń publicznych nie mogła być ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, do której rząd odwoływał się w kolejnych rozporządzeniach. Problem w tym, że ta ustawa nie daje podstaw do takich ograniczeń wolności” - argumentował w swojej kasacji RPO.
Czytaj dalej:
Sąd Najwyższy o zakazie zgromadzeń w pandemii. Dwaj mężczyźni uniewinnieni
Jak dodał, ustawa ta pozwala wyłącznie na zakazanie „widowisk i innych zgromadzeń ludności”, a nie chronionych konstytucyjnie zgromadzeń spontanicznych. Sąd Najwyższy rozpatrujący sprawę w Izbie Karnej przez trzech sędziów z przewodniczącym składu sędzią Zbigniewem Puszkarskim podzielił argumentację Rzecznika w odniesieniu do zakazu zgromadzeń.
Decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że dwaj mężczyźni biorący udział w październiku ub.r. w zgromadzeniu pod jednym z biur poselskich w Tarnowskich Górach zostali uniewinnieni.
W połowie czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów stanowiącą, że od 26 czerwca do 31 sierpnia br. organizowanie lub udział w zgromadzeniach w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo o zgromadzeniach - w którym jest także mowa o zgromadzeniach spontanicznych - jest możliwe z zastrzeżeniem, że „maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150, odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m”.
MD
Polecamy:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo