Paszporty covidowe od 1 lipca
Paszporty covidowe to cyfrowe zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Dokument jest wymagany, by polecieć na wymarzone wakacje i uniknąć kwarantanny w miejscu odosobnienia oraz innych obostrzeń.
Te kraje jako pierwsze przetestują cyfrowe paszporty covidowe
Brudziński popiera paszporty covidowe. Porównał turystów do marynarzy
W Polsce do 30 czerwca cyfrowe zaświadczenie pobrało w Polsce ok. 5,6 mln osób - w tym szczepienne objęło 5,4 mln osób, dotyczące ozdrowień 224,3 tys., natomiast testowe - 31,7 tys. osób.
Wydłużony pobyt na lotnisku przed wylotem
Największy włoski dziennik podaje różne przykłady problemów, z jakimi muszą liczyć się pasażerowie: wyniki negatywnych testów na obecność koronawirusa bywają nieuznawane, a jednocześnie prosi się o nie tylko niektóre osoby. W jednych krajach formularze z danymi osobowymi trzeba wypełnić online, a w innych na papierze. Czasem na lotniskach brakuje jeszcze czytników cyfrowych kodów.
“Istnieje ryzyko, że lato stanie się w Europie biegiem z przeszkodami i upłynie pod znakiem wielogodzinnych kolejek do odprawy, bo od podróżnych wymaga się spełnienia różnych warunków”- zaznacza gazeta. Ponadto, międzynarodowe organizacje zrzeszające linie lotnicze oraz lotniska krytykują to, że wśród 27 państw Unii Europejskiej jest co najmniej 10 różnych sposobów weryfikacji tego samego cyfrowego certyfikatu COVID.
To nie tylko pomoże w bezproblemowym udaniu się na wakacje, ale grozi też tym, że setki tysięcy ludzi zwyczajnie utknie na lotniskach. Widać wyraźnie konsekwencje wejścia w życia unijnej przepustki. Odprawa wydłużyła się pięć razy i obecnie każdy spędza przy niej około 12 minut.
Gdyby natomiast liczba pasażerów wyniosła tyle, ile przed pandemią, to czas ten wzrósłby do 8 godzin - ostrzega IATA.
Dlatego grupa stowarzyszeń działających w lotnictwie cywilnym w Europie napisała list do szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej list, w którym wyrażono ubolewanie z powodu braku koordynacji działań i kontroli. W liście zawarto ostrzeżenie, że ryzyko jeszcze większego chaosu na lotniskach w krajach UE w nadchodzących tygodniach jest realne.
Trzeba zrobić wszystko, by pasażerowie nie stracili cierpliwości - alarmuje „Corriere della Sera”.
- Kolejne zmiany w Sejmie. Koła poselskie z ograniczonym czasem na wystąpienia?
- Tusk, Trzaskowski i Budka - co ustalili? Oto efekt czwartkowego spotkania na szczycie w PO
- Turcja oficjalnie wycofała się z konwencji stambulskiej
- Samolot z prezydentem ledwo wylądował w Lublinie. „Taki trochę Smoleńsk”
GW
Komentarze
Pokaż komentarze (18)