Europejski Trybunał Praw Człowieka stanął po stronie sędziów w sporze ze Zbigniewem Ziobro.
Europejski Trybunał Praw Człowieka stanął po stronie sędziów w sporze ze Zbigniewem Ziobro.

Jest sensacyjny wyrok ETPC ws. sędziów. Polska musi im sporo zapłacić

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za bezprawne zwolnienie dwóch sędziów przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Teraz budżet państwa musi im wypłacić po 20 tys. euro odszkodowania.

Gdy w 2017 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, Ziobro - jako szef resortu sprawiedliwości - zdecydował o  wyrzuceniu z Sądu Okręgowego w Kielcach dwóch wiceprezesów: Mariusza Brodę i Alinę Bojarę. Sędziowie nie zaakceptowali degradacji i zażądali uzasadnienia. Otrzymali krótką odpowiedź, która ich nie usatysfakcjonowała i dlatego zaskarżyli ruch ministra do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w 2018 roku. Po trzech latach organ ten ogłosił, że Polska naruszyła prawa człowieka. 

Zobacz też: 

Ważny weekend premiera Morawieckiego

Dlaczego PiS musi zgłosić Śpiewaka na RPO

Debaronizacja. PiS przeprowadza rewolucję we własnych strukturach

- W świetle wszystkich dostępnych informacji Trybunał stwierdził, że odwołanie skarżących opierało się na przepisie prawnym, którego zgodność z wymogami państwa prawa wydaje się wątpliwa. Środek ten nie był obwarowany żadnymi fundamentalnymi gwarancjami sprawiedliwości - orzekł ETPC, który zwrócił uwagę na potrzebę gwarancji niezawisłości sędziowskiej. 

- Krajowe ramy prawne mające zastosowanie do usunięcia skarżących nie precyzują warunków, w ramach których prezesi sądów mogą zostać odwołani ze stanowiska, zwłaszcza w drodze wyjątku od zasady mówiącej o tym, że sędzia powinien mieć zagwarantowane bezpieczeństwo swojej kadencji - stwierdził trybunał. 

- Trybunał stwierdził, że państwowe ramy prawne obowiązujące w momencie odwołania skarżących nie chroniły ich przed pochopnym i arbitralnym wygaszeniem pełnienia przez nich obowiązków wiceprezesów sądu - dodano w komunikacie. 

W związku z naruszeniem art. 6 Konwencji Praw Człowieka, Polska ma obowiązek wypłacić zwolnionym sędziom po 20 tys. euro odszkodowania.  

Nie przegap: 

Wałęsa do Cenckiewicza: Będziesz wisiał!

Janek Świtała złożył wypowiedzenie. „Mam dość. Rząd dał nam kopa w d…”

Ks. Isakowicz-Zaleski: Pedofilię w Kościele powinni badać świeccy, a nie duchowni


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj79 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (79)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo