YouTube/Katolicka Agencja Informacyjna/Prezentacja najnowszych danych dot. wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce
YouTube/Katolicka Agencja Informacyjna/Prezentacja najnowszych danych dot. wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce

Pedofilia w kościele. Episkopat przedstawił dane dotyczące ofiar księży

Redakcja Redakcja Pedofilia Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Podczas Konferencji Episkopatu przedstawiono ankietę dotyczącą wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Prymas Polski abp Wojciech Polak prosił w imieniu Kościoła o przebaczenie.

Episkopat podaje liczby dotyczące pedofilii w Kościele

- Te dane, które dzisiaj zaprezentujemy, nie wyrażają pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się niektórzy duchowni - rozpoczął swoją wypowiedź abp Wojciech Polak.

- Po pierwsze są to dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób w ten sposób skrzywdzonych. Po drugie zaprezentujemy dane, które są wynikiem zgłoszeń dokonanych we wszystkich diecezjach i męskich zgromadzeniach zakonnych od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. a musimy przecież pamiętać i zdajemy sobie z tego sprawę, że wciąż nie wszyscy zdecydowali się opowiedzieć o swojej krzywdzie i dokonać takiego zgłoszenia - wyjaśniał.

Podczas konferencji padło również stwierdzenie, że pierwsze (zgłoszone) przypadki wykorzystywania seksualnego miały miejsce już w 1958 roku. 

Zobacz także:

Ponad 300 ofiar w ciągu dwóch lat

- Chciałbym zwrócić się do osób skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele jeszcze raz prosząc o przebaczenie - mówił abp Polak podczas prezentowania danych liczbowych.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że od 2018 do 2020 roku zgłoszono 368 zgłoszeń dot. wykorzystywania seksualnego: 300 w diecezjach i 68 w zakonach. 38 z nich zostało odrzucone lub uznane za niewiarygodne. Do tej pory badanych jest 186 przypadków, a 144 potwierdzono lub uwiarygodniono.

47 proc. skrzywdzonych osób to dzieci poniżej 15. roku życia, a 47,3 proc. - powyżej 15. Ks. Żak zwrócił uwagę na to, że "istnieje dość wyraźna równowaga pomiędzy liczbą skrzywdzonych dziewcząt i chłopców".

W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50 proc.). 21 zgłoszeń (5,7 proc.) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 - chłopców.

"Kościół się zmienia"

Abp Polak podkreślił, że te dane oznaczają, że Kościół przechodzi przemianę. 

- Te zgłoszenia pokazują, że Kościół - nie bez oporów, ale jednak - zmienia się i nawraca w tym względzie - powiedział.

Abp podziękował organom ścigania:

- Zdajemy sobie sprawę, że skuteczne zwalczanie przestępstw seksualnych dokonanych na dzieciach poniżej 15 r.ż. jest niemożliwe bez ścisłej współpracy z jednostkami prokuratury i policji. Dlatego [...] Kościół wszystkie tego rodzaju przestępstwa zgłasza organom ścigania - zapewnił.

Abp Polak podziękował również dziennikarzom i pracowniom mediów, ponieważ "zajmują się tematyką wykorzystywania seksualnego małoletnich, bo ochrona najsłabszych w całym społeczeństwie i Kościele powinna być naszym wspólnym celem".

Prymas dodał również, że niezwykle ważne jest teraz stawianie na prewencję - Kościół powinien nauczyć się zapobiegać tego typu sytuacjom, a nie tylko wykrywać je.

Konferencję podsumował również dziennikarz Tomasz Terlikowski na swoim Facebooku:


WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj75 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (75)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo