Krzysztof Kieślowski w Google Doodle

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Krzysztof Kieślowski został wyróżniony w Google Doodle. Wybitny polski reżyser kończyłby dziś 80 lat. Z tej okazji światowy gigant postanowił wyróżnić go w oknie głównym swojej wyszukiwarki. Krzysztof Kieślowski, uważany za mistrza europejskiego kina, zmarł 14 marca 1996 roku.

Google postanowiło oddać hołd wybitnemu polskiemu artyście. Firma regularnie zmienia grafikę, w którą wpisane jest logo wyszukiwarki. W ten sposób upamiętniają uroczystość lub znaną osobę.

Krzysztof Kieślowski to kolejny uhonorowany w ten sposób Polak. Reżyser filmów z serii „Dekalog” i trylogii „Trzy Kolory”, gdyby żył, świętowałby dziś 80. urodziny.

Krzysztof Kieślowski w Google Doodle

Google postanowiło oddać hołd wybitnemu polskiemu artyście. Firma regularnie zmienia grafikę, w którą wpisane jest logo wyszukiwarki. W ten sposób upamiętniają uroczystość lub znaną osobę.

Krzysztof Kieślowski to kolejny uhonorowany w ten sposób Polak. Reżyser filmów z serii „Dekalog” i trylogii „Trzy Kolory”, gdyby żył, świętowałby dziś 80. urodziny. miałby dzisiaj 80 lat.

Zobacz też: 

Krzysztof Kieślowski. Kino moralnego niepokoju i początki wielkiej popularności

Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 w Warszawie. Początkowo był kojarzony z tzw. kinem moralnego niepokoju. Do tego nurtu zaliczane są m.in. filmy „Personel” (1975) czy „Amator” (1979), który przyniósł reżyserowi dużą popularność w Polsce. Za potwierdzający klasę reżysera uchodził film „Przypadek” (1981).

Kieślowski nakręcił też 10 filmów w formacie telewizyjnym, nawiązujących do dziesięciu przykazań. „Dekalog” (1988) został jednak dużo lepiej przyjęty za granicą niż w Polsce. Francuscy krytycy nazwali reżysera „geniuszem kina”, a „Krótki film o zabijaniu” „metafizycznym”. W tym samym roku ukazał się wielokrotnie nagradzany „Krótki film o miłości”.

Krzysztof Kieślowski i Quentin Tarantino

Kieślowski w 1991 roku wyreżyserował „Podwójne życie Weroniki” a w kolejnych latach pracował nad kultową trylogią „Trzy Kolory”. Ostatni z filmów, „Trzy Kolory: Niebieski” był wielkim faworytem do zwycięstwa w Cannes w 1994 roku, ale ostatecznie nagrodę otrzymał wtedy „Pulp Fiction”.

Krzysztof Kieślowski spotkał zresztą reżysera tego filmu, Quentina Tarantino. Jeszcze zanim Amerykanin zdobył sławę, rozpoznał Polaka przed jednym z kin we Francji. - Natychmiast podbiegł, chwycił go za rękę i zaczął wrzeszczeć: „Jest pan moim mistrzem! Na Dekalogu uczyłem się kina!” - opowiadał Jerzy Stuhr w rozmowie z magazynem „Film”.

Krzysztof Kieślowski przegrywa w Cannes. „Koniec kina artystycznego”

Porażka w Cannes, w obiegowych opiniach „zabiła” Kieślowskiego. Polak był obrażony na werdykt, który część krytyków uznała za „koniec kina artystycznego”. Kieślowski wkrótce podupadł na zdrowiu. Nie dokończył już żadnego filmu.

Wybitny polski reżyser i scenarzysta zmarł 14 marca 1996 roku z powodu zatrzymania akcji serca. Został pochowany na warszawskich Powązkach.

MD

Czytaj też:

Marek Magierowski wezwany na dywanik przez MSZ Izraela. Poszło o nowelizację

Sejm za zmianą przepisu o nieważności decyzji administracyjnych. Ostra reakcja Izraela

Dziennikarka twierdzi, że dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Kultura