WARSZAWA PREZENTACJA STRATEGII DEMOGRAFICZNEJ 2040, PAP/Rafał Guz
WARSZAWA PREZENTACJA STRATEGII DEMOGRAFICZNEJ 2040, PAP/Rafał Guz

Rząd zmieni kodeks pracy, by zwiększyć dzietność. Tym razem ma się udać

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
Strategia Demograficzna 2040 to nowy plan rządu, by zwiększyć dzietność w Polsce. W związku z nim pojawią się zmiany w kodeksie pracy. Rodzice mają być m.in. chronieni przed utratą zatrudnienia.

Kodeks pracy do poprawki

Dziś podczas konferencji zaprezentowano założenia Strategii Demograficznej. Zgodnie z planem rządu, szykują się zmiany w kodeksie pracy, które mają zachęcić Polaków do prokreacji.

– Nasza strategia ma wzmocnić Polskę, tak trzeba po prostu powiedzieć – rozpoczął konferencję Mateusz Morawiecki. – Rodzina to taki mikrokosmos. Dlatego właśnie chcemy je wspierać. Jako Prawo i Sprawiedliwość wsparcie rodziny mamy w kodzie genetycznym – dodał.

Premier zaznaczył, że wciąż pozostało wiele do zrobienia w kwestiach związanych ze wspieraniem polskich rodzin, dlatego właśnie przygotowano projekt Strategii Demograficznej.

Nowy pomysł rządu zakłada przede wszystkim zmiany na rynku pracy jako jednym z czterech kluczowych obszarów. Wiceszefowa MRiPS Barbara Socha podkreśliła, że dwoma ważnymi elementami w tym obszarze to stabilność zatrudnienia i elastyczność.

– Proponujemy dzisiaj - i to jest nowa propozycja - pakiet zmian w kodeksie pracy: Elastyczna i Stabilna Praca – powiedziała.

– Chcemy wprowadzić gwarancję elastycznej pracy, rozumianej w bardzo szeroki sposób, dla rodziców dzieci do lat 4. Również gwarancję możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin i możliwość połączenia tych wszystkich elementów, różnych form elastyczności pracy w niepełnym wymiarze godzin dla rodziców – podkreśliła wiceminister.

Zobacz także:

Rząd zmniejszy możliwość zawierania umów na czas określony

Kolejną zmianą, która ma przyczynić się do zwiększenia stabilności na rynku pracy, rząd chce zmniejszyć możliwość zawierania umów na czas określony, szczególnie z młodymi osobami - w wieku do 40 lat - do dwóch umów maksymalnie na łącznie 15 miesięcy.

– Dzisiaj to są cztery umowy na 36 miesięcy – przypomina Socha.

– Patrząc na dane statystyczne, kobiety w wieku o najintensywniejszej prokreacji, czyli między 25. a 30. rokiem życia w Polsce w jednej trzeciej pracują na czas określony. To jest bariera, która powoduje brak poczucia bezpieczeństwa, tej stabilności pracy, ale też problemy związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego – zauważa.

Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem

Rząd planuje również chronić oboje rodziców przed zwolnieniem z pracy. 

– Dzisiaj z tej ochrony korzysta kobieta w czasie ciąży, w czasie 1. roku życia dziecka i jeżeli wraca do pracy na zmniejszony etat – przypomina wiceminister. – Chcemy to rozszerzyć, by niezależnie od tego, na jakim etacie, w jakim wymiarze pracy kobiety chcą pracować, były chronione. Absolutną nowością jest wprowadzenie ochrony dla ojców. Chcemy, by w 1. roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony – dodaje.

Oprócz powyższych zmian, pracodawcy będą mieli obowiązek poinformować pracownika w momencie podpisywania umowy o pracę o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj54 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (54)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo