Pogrzeb byłego szefa Służby Bezpieczeństwa, generała Władysława Ciastonia nie miał wojskowej asysty, a miejscami pochówków decyduje albo miasto Warszawa, albo Zarząd Cmentarzy Komunalnych (groby urnowe). Zgoda tych instytucji nie jest wymagana w przypadku grobów rodzinnych – poinformowało ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na pytania Salonu 24.
Generał Władysław Ciastoń, szef komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, zmarł na początku czerwca. Został pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Informacja ta, ujawniona przez historyka z Wojskowego Biura Historycznego Michała Kozłowskiego, wywołała spore poruszenie.
MON: Nie miał asysty honorowej
Pojawiły się głosy, mówiące o tym, że taki pogrzeb wymaga wojskowej asysty honorowej, że zgodę musiało na to wydać ministerstwo Obrony Narodowej. Zapytaliśmy o sprawę w biurze prasowym MON. W przesłanym na mailu resort informuje, że generał nie miał asysty honorowej: „Pogrzeb gen. Władysława Ciastonia odbył się bez wojskowej asysty honorowej. Zasady przydzielenie wojskowej asysty honorowej do udziału w uroczystości pogrzebowej są ogólnodostępne na stronie internetowej Dowództwa Garnizonu Warszawa” – czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.
MON nie zarządza też miejscami na groby na cmentarzu. – Dysponentem miejsc przeznaczonych na groby tradycyjne (do pochowania trumien), na Cmentarzu Wojskowym jest Prezydent m. st. Warszawy, który po rozpatrzeniu stosownego wniosku może udzielić zgody na pochowanie osoby zmarłej na tym Cmentarzu. Zgoda taka nie jest wymagana w przypadku wykorzystania do pochówku już istniejącego grobu (poza grobami w alei zasłużonych). Dysponentem miejsc przeznaczonych na groby urnowe oraz nisz urnowych w kolumbariach (z wyłączeniem kolumbariów gestorskich), na Cmentarzu Wojskowym jest Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych – poinformowało MON.
"Miasto Warszawa nie wydało zgody na pochówek Ciastonia na Powązkach"
"Miasto Warszawa nie wydało zgody na pochówek Władysława Ciastonia na Powązkach. Generał został pochowany w grobie rodzinnym, którym dysponuje rodzina od 1977 r. Bardzo zatem proszę Urzędu Miasta nie angażować w ten temat" - odpowiedziała na Twitterze rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.
Szef komunistycznej bezpieki
Generał Władysław Ciastoń był szefem Służby Bezpieczeństwa, oskarżonym o sprawstwo kierownicze w sprawie zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W 2019 roku został uznany winnym represjonowania opozycjonistów poprzez ich bezprawne powołanie do wojska w listopadzie 1982 roku. Uznane to zostało za zbrodnię komunistyczną i przeciw ludzkości. Zmarł 4 czerwca, w wieku 96 lat.
Czytaj też:
PH
Inne tematy w dziale Polityka