Departament Stanu USA wyraża zaniepokojenie pod adresem Niemiec.
Departament Stanu USA wyraża zaniepokojenie pod adresem Niemiec.

Departament Stanu USA "zaniepokojony" wzrostem antysemityzmu w Niemczech

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
USA są wielce zaniepokojone wciąż wzrastającym antysemityzmem - przekazał Departament Stanu, który dostrzega rosnącą od tygodni liczbę ataków na Żydów, synagogi i instytucje żydowskie w Niemczech.

W reakcji na eskalację konfliktu pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy nasiliła się liczba ataków na Żydów w Niemczech. Policja donosiła o napadach na synagogi, instytucje żydowskie, podpaleniach flag Izraela oraz brutalnych atakach na wyznawców judaizmu. 

Przestępstwa przeciwko Żydom 

Z kolei w 2020 roku niemiecka policja odnotowała najwięcej przestępstw przeciwko Żydom od początku prowadzenia statystyk. Średnio każdego dnia w Niemczech dochodzi do sześciu ataków na Żydów. 

Zobacz:

Centralna Rada Żydów krytykuje niemiecki antysemityzm. „Życie wciąż jest zagrożone”

W Niemczech w 2020 roku średnio dochodziło do sześciu ataków antysemickich dziennie

Departament Stanu podkreślił zaangażowanie administracji urzędującego prezydenta USA Joe Bidena w walkę z antysemityzmem w kraju oraz za granicą. Instytucja powołała się na słowa prezydenta, że "każdy z nas musi być czujny i otwarcie przeciwstawiać się odradzającej się fali antysemityzmu oraz innych form bigoterii czy nietolerancji u nas czy dookoła świata".

"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wciąż wysokimi poziomami - a w niektórych miejscach wzrastającymi liczbami incydentów - antysemityzmu w wielu krajach. Stany Zjednoczone nie są obojętne na te incydenty i musimy traktować poważnie przemoc, która często towarzyszy antysemityzmowi oraz niebezpieczne kłamstwa, które leżą u jej podłoża. Musimy zestawiać kłamstwa z faktami oraz odpowiadać sprawiedliwością na przestępstwa na tle nienawiści" - przekazali Amerykanie w oświadczeniu. 

Jak zwalczać antysemityzm?

Departament Stanu podał jakie wysiłki zamierza podjąć żeby zwalczać antysemityzm na świecie, wśród nich znalazło się m.in.: "rozpoznawanie oraz potępianie przejawów antysemityzmu; budowanie koalicji w celu promowania tolerancji; praca z sojusznikami i partnerami żeby zapewnić fizyczne bezpieczeństwo społecznościom żydowskim, pomoc krajom w rejestrowaniu przypadków, śledztwie, stawianiu oskarżeń oraz wyznaczaniu odpowiednich kar za przestępstwa na tle nienawiści".

W oświadczeniu podkreślono, że przedstawiciele Departamentu Stanu spotykają się z przywódcami rządów innych krajów, społeczeństwami obywatelskimi oraz wspólnotami religijnymi na całym świecie aby "realizować priorytety polityczne" i omawiać kroki jakie można podejmować w walce z antysemityzmem oraz - szerzej - w promowaniu wolności Żydów. W tym celu angażują się w działania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). 

Nie przegap: 

Wybory kontraktowe czy noc teczek? Którego 4 czerwca świętujecie?

Baltic Pipe stoi pod znakiem zapytania. Jeden, ważny problem w budowie rurociągu

Stanisław Gomułka: Celem Polskiego Ładu nie jest wzrost gospodarczy, ale utrzymanie władzy


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (22)

Inne tematy w dziale Polityka