Unia Europejska podpisała umowę na 55 tys. dawek potencjalnego nowego leku na koronawirusa. Preparat został opracowany przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche. To pierwszy lek, na który podpisano kontrakt.
Lek na koronawirusa
Podczas gdy na całym świecie trwają szczepienia przeciwko Covid-19 kilku firmom udało się wypracować leki, które mogą okazać się skuteczne w walce z chorobą.
Według agencji Reutera po podpisaniu umów na miliardy dawek szczepionek przeciw Covid-19 Unia Europejska chce zbudować również portfolio leków, które mogą być stosowane w leczeniu koronawirusa.
Mowa o 55 tys. dawek potencjalnego nowego leku na Covid-19 opracowanego przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche.
Zobacz także:
Umowa z Roche
Choć porozumienie ze szwajcarską firmą farmaceutyczną zostało osiągnięte już w kwietniu, szczegóły umowy nie trafiły wówczas do opinii publicznej, przekazał Reuters.
Rzecznik Komisji Europejskiej zdradził w czwartek, że Unia Europejska zabezpieczyła 55 tys. dawek leku. Firma Roche nie udzieliła komentarza dotyczącego liczby dawek. Przekazała jedynie, że umowa obejmuje 37 krajów europejskich w tym także Wielką Brytanię i inne kraje spoza Unii Europejskiej.
Walka z epidemią
Jedynym preparatem, oprócz specyfiku firmy Roche, mającym pomóc w walce z epidemią zakupionym przez UE jest przeciwwirusowy remdesiwir firmy Gilead.
Europejskie kraje będą mogły zakupić lek Roche-Regeneron po tym jak zostanie on zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub krajowe organy regulacyjne.
EMA przekazała, że nie została jeszcze wyznaczona data ewentualnego zatwierdzenia preparatu, ponieważ w pierwszej kolejności firmy powinny złożyć wniosek o warunkowe zezwolenie.
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości