Premier Norwegii Erna Solberg wezwała w czwartek ambasadora USA w Oslo do złożenia wyjaśnień w związku z aferą szpiegowską.
Premier Norwegii Erna Solberg wezwała w czwartek ambasadora USA w Oslo do złożenia wyjaśnień w związku z aferą szpiegowską. Media ujawniły niedawno, że duński wywiad wojskowy umożliwił Amerykanom podsłuchiwanie czołowych polityków europejskich, w tym norweskich.
Polecamy:
Odeślij Oldze książkę. Akcja internautów po głośnym wywiadzie Noblistki
Zofia chce zostać astronomką. Ma niesamowite osiągnięcia i… wielki problem
– Cieszę się, że Amerykanie zapewniają, że od 2014 roku zmienili swoją praktykę, jeśli chodzi o monitorowanie swoich sojuszników, i że będą współpracować z nami i innymi, aby wyjaśnić, co się wydarzyło – powiedziała norweskiej agencji NTB premier Solberg.
W czwartek szefowa rządu Norwegii odbyła rozmowę z premier Danii Mette Frederiksen. – Powtórzyłam, że uważam, że szpiegowanie sojuszników i przyjaciół jest niedopuszczalne i nieuzasadnione – powiedziała Solberg.
Do sprawy odniósł się również sekretarz generalny NATO i były premier Norwegii Jens Stoltenberg.
Państwa zaangażowane w tę sprawę są sojusznikami NATO, dlatego musimy "wyłożyć wszystkie karty na stół", aby dowiedzieć się, co się stało
– podkreślił. Jak dodał, "Dania jest cenionym sojusznikiem i wnosi cenny wkład we współpracę NATO, dlatego jestem przekonany, że tak pozostanie".
W niedzielę duński nadawca radiowo-telewizyjny DR podał, że amerykański wywiad elektroniczny NSA w ramach współpracy ze służbami specjalnymi Danii otrzymał dostęp do duńskich połączeń internetowych. Dzięki temu Amerykanie mogli szpiegować kanclerz Niemiec Angelę Merkel, ówczesnego szefa niemieckiego MSZ, a obecnie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, a także ówczesnego lidera niemieckiej opozycji Peera Steinbruecka.
Podsłuchiwano także polityków szwedzkich oraz norweskich. Otrzymano dostęp do ich rozmów telefonicznych oraz wiadomości tekstowych. Według mediów informacje o podsłuchach pojawiły się w tajnym wewnętrznym śledztwie duńskich służb pod kryptonimem "Operacja Dunhammer", obejmującym kontrolę danych przekazywanych amerykańskim służbom w 2012 i 2014 roku.
KW
Czytaj więcej:
Magda Linette wygrała z Ashleigh Barty! Sensacja we French Open
Zara kopiuje wzory rdzennej ludności? Władze Meksyku chcą odszkodowania
Gomułka: Celem Polskiego Ładu jest utrzymanie władzy
Biskup legnicki złożył rezygnację na ręce papieża. „Nie ma drugiego dna”
Polski rekord dziennych szczepień. Tego mało kto się spodziewał
Inne tematy w dziale Polityka