Olga Tokarczuk udzieliła wywiadu włoskiemu dziennikowi „Corriere della Sera”.
Olga Tokarczuk jest laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Z raportu o polskim czytelnictwie 2020, przygotowanego przez Bibliotekę Narodową, wynika, że zajmuje drugie miejsce wśród piątki najchętniej czytanych w Polsce autorów. Pierwszy jest Remigiusz Mróz.
Polecamy:
Biskup legnicki złożył rezygnację na ręce papieża. „Nie ma drugiego dna”
Polski rekord dziennych szczepień. Tego mało kto się spodziewał
"Groźne rzeczy w Polsce"
W rozmowie z „Corriere della Sera” pojawiły się wątki dotyczące Białorusi i Polski, ograniczania praw kobiet i nagonki na środowiska LGBTQIA+.
– To, co się dzieje w Polsce, jest groźne – powiedziała w wywiadzie Tokarczuk. Nawiązała w ten sposób do podpisanego przez siebie apelu intelektualistów do Ursuli von der Leyen w obronie represjonowanej w Polsce społeczności LGBT.
– Trwa dziki atak na osoby i społeczność LGBT, a różne gminy pozwalają sobie nawet na określanie się „strefami wolnymi od LGBT”. To jest wbrew duchowi Unii Europejskiej i przede wszystkim stanowi zaprzeczenie praw człowieka – podsumowuje Tokarczuk.
"Odeślij Oldze książkę"
Rozmowa wywołała mocne kontrowersje w mediach społecznościowych. Słów krytyki Noblistce nie szczędził prof. Stanisław Żerko.
Na Twitterze szybko pojawił się hashtag #OdeslijOldzeKsiazke
Nie zabrakło też kpin wobec zwolenników akcji.
Wsparcie dla sędziów
W 2019 roku Olga Tokarczuk wsparła środowisko sędziowskie. Noblistka zaapelowała o udział w demonstracjach w obronie wolnych sądów i niezależności sędziów. Pod hasłem #RobimyToDlaWszystkich w kilkudziesięciu miastach organizował je wówczas stowarzyszenie sędziów "Iustitia".
Apel Olgi Tokarczuk upublicznił prawnik, współzałożyciel inicjatywy "Wolne Sądy", Michał Wawrykiewicz. – Polscy sędziowie, jesteśmy świadomi tego, w jakiej wielkiej teraz opresji żyjecie, jak jesteście zwalniani z pracy, przesuwani na inne stanowiska, jak bardzo cierpią na tym wasze rodziny. I chcę powiedzieć wam tylko, że jesteśmy z Wami. Żeby pokazać nasze wsparcie, zapraszam wszystkich na demonstracje w niedzielę o godz. 16.00 – zachęcała noblistka.
Wysoko na podium
Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Harlan Coben i Adam Mickiewicz – to piątka najchętniej w 2020 r. czytanych przez Polaków autorów - tak wynika z raportu o polskim czytelnictwie za 2021 rok, przygotowanego przez Bibliotekę Narodową.
Henryk Sienkiewicz, Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch, E. L. James – to kolejna piątka. Na dalszych pozycjach znajdują się między innymi J. K. Rowling, Blanka Lipińska, Bolesław Prus i Donald Tusk.
KW
Czytaj dalej:
Wraca spór o "Murzynka Bambo". Gdula uważa, że Tuwim był rasistą
Trzaskowski zbiera podpisy pod ustawą o likwidacji TVP INFO
Nowe fakty ws. urzędniczki, która wydawała publiczne pieniądze na jasnowidza
Powstanie film o Kaczyńskim pt. "Człowiek zbuntowany". Wiemy, kto będzie reżyserem
Odchodzi kolejny redaktor z Polski Press. Kiedyś zastąpił Legutkę w "Dzienniku Polskim"
Inne tematy w dziale Kultura