Maneskin. Fot. PAP/EPA/Sander Koning / POOL
Maneskin. Fot. PAP/EPA/Sander Koning / POOL

Zaczynali na ulicy - Boniek o Maneskin. A w Polsce? No przecież pan Maleńczuk!

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Maneskin zaczynali na włoskiej ulicy – podkreśla Zbigniew Boniek.

Włoski zespół Maneskin z utworem "Zitti e buoni" zwyciężył w 65. konkurs Eurowizji w Rotterdamie.

"To było łatwe do przewidzenia. @thisismaneskin zaczynał na rzymskich ulicach... „ Sono fuori di testa, ma diverso da loro”" - napisał na Twitterze Zbigniew Boniek.


Zespół dwudziestolatków z Wiecznego Miasta wygrywając 65. edycję Eurowizji przyniósł triumf Włochom po 31 latach, gdy zwyciężył Toto Cutugno. W 1990 roku wygrał on piosenką „Insieme: 1992” (Razem: 1992) o europejskiej jedności. Data w jej tytule przywoływała rok podpisania Traktatu o Unii Europejskiej. Wcześniej, w 1964 roku pierwsze miejsce zajęła Gigliola Cinquetti mając 16 lat.

Pan Maleńczuk na ulicy

W Polsce na ulicy zaczynał Maciej Maleńczuk. Jako młody człowiek Maleńczuk nie mógł się odnaleźć w życiu - uczęszczał do kilku szkół podstawowych, następnie do szkoły zawodowej, potem do liceum zawodowego (specjalność obróbka skrawaniem), którego nie ukończył.

W 1981 skazany został na dwa lata więzienia za odmowę odbycia służby wojskowej. Karę odbywał w Gdańsku i Stargardzie.

Maciej Maleńczuk, Maleńczuk grał na ulicy, Salon24
Maciej Maleńczuk. Fot. PAP

Po wyjściu na wolność zaczął grać na gitarze i komponować piosenki, początkowo utrzymane w stylistyce bluesowej. Przez osiem lat występował jako muzyk uliczny, grał przede wszystkim na ulicach Krakowa i Warszawy.

Gienek Loska Band

Jako uliczny artysta zaczynał także Gienek Loska, białorusko-polski wokalista, kompozytor i gitarzysta. 

Loska założył swój pierwszy zespół muzyczny jeszcze w szkole podstawowej. Później próbował uczyć się w klasie o profilu kulturalno-oświatowym szkoły średniej w Grodnie. Szybko zakończył edukację - wybrał uliczne granie na gitarze, na której zaczął grać, mając 14 lat. Pierwsze pieniądze zarobił, koncertując w mińskim metrze.

W latach 90. wyjechał do Polski, osiadł w Krakowie, gdzie grał na ulicach i w klubach muzycznych, solowo i z zespołem Seven B.

W 2004 przeprowadził się do Wrocławia i wziął udział w jednym z odcinków programu TVP2 "Szansa na sukces", w którym wykonał utwór „Ja ogień, Ty woda” zespołu Wilki.

W 2011 został uczestnikiem pierwszej polskiej edycji programu X Factor. Występował w drużynie Czesława Mozila. Zwyciężył w programie, pokonując w finale Michała Szpaka i Adę Szulc. Na fali sukcesu założył zespół Gienek Loska Band, z którym w 2011 roku wydał album "Hazardzista".

Maneskin na dachu Europy

Dziennik "La Repubblica" podkreśla, że Maneskin są na "dachu Europy".

"Wygrali jak najbardziej zasłużenie. To oni są nowym pokoleniem UE, uosabiają go swoją energią, swoją wolnością, pasją" - dodaje rzymska gazeta. Odnotowuje, że na zakończenie po ogłoszeniu werdyktu zespół zaśpiewał piosenkę "Zitti e buoni" w wersji nieocenzurowanej, z przekleństwami, które wcześniej usunięto zgodnie z regulaminem.

"Europa głosowała na czworo młodych rzymian, na ich muzykę, ich energię i ich siłę. To ogromna satysfakcja, to nowa Italia, Italia młoda, elektryczna i rockowa. Nie można nie być zadowolonym widząc grupę dwudziestolatków, którzy zaczęli od gry na ulicy, na Via del Corso , a w ciągu kilku miesięcy odnieśli triumf w San Remo i w Rotterdamie" - zaznacza dziennik.

"Wygrał rock" - podkreśla "Corriere della Sera" także przypominając początki zespołu, który grając na ulicy zbierał pieniądze do futerału gitary. "Ta sama energia, inny świat, zawsze oni" - dodaje.

"Il Messaggero" porównuje zwycięstwo Maneskin do sukcesu włoskiej reprezentacji na Mundialu w 2006 roku.

Włochy zorganizują konkurs w przyszłym roku i jak wynika z wypowiedzi przedstawiciela dyrekcji RAI odbędzie się on w Turynie - zaznacza "La Stampa". Taka deklaracja padła jeszcze przed finałem, gdy już wtedy uważano Włochów za faworytów.

Wcześniej włoskie media zwracały z uznaniem uwagę na to, że grupa postanowiła zaśpiewać po włosku.

Jeszcze kilka lat temu konkurs Eurowizji nie wywoływał we Włoszech większego zainteresowania. Wiele zmieniło się po tym, gdy w poprzedniej edycji w 2019 roku drugie miejsce z piosenką "Soldi" zajął Mahmood z Mediolanu.

KW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Kultura