Uroczyste powitanie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy przez Andrzeja Dudę. Fot. Andrzej Hrechorowicz
Uroczyste powitanie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy przez Andrzeja Dudę. Fot. Andrzej Hrechorowicz

Ważna inicjatywa polskich władz. Szczyt pięciu prezydentów w rocznicę Konstytucji 3 Maja

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy, przemówienia prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy, a także szczyt pięciu przywódców - Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy - oto rozkład państwowych obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  

Przybycie prezydenta Litwy

W poniedziałek, tuż po godz. 9 w Sejmie rozpoczęło się uroczyste, polsko-litewskie zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Głos zabiorą prezydenci Polski i Litwy - Andrzej Duda i Gitanas Nauseda.


W trakcie zgromadzenia zaplanowano łączenie z litewskim Seimasem.

W gmachu Sejmu prezydenta Litwy powitali prezydent Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki. Do Sejmu przybył także premier Mateusz Morawiecki. Zgromadzenie posłów i senatorów rozpoczęło się od odegrania hymnów Polski i Litwy.

 

Obchody w Sejmie

Uroczystość w Sejmie odbywa się w pełnym rygorze epidemiologiczno-sanitarnym. Liczba posłów i senatorów Sali Posiedzeń jest ograniczona. Po zgromadzeniu, już w Sali Kolumnowej, odbędzie się kolejna uroczystość rocznicowa - przyznanie Nagrody Obojga Narodów. Uhonorowane zostaną osoby szczególnie zaangażowane dla współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie historii, kultury i nauki. 


Uroczyste zgromadzenie Sejmu, Senatu i litewskiego Seimasu, to jeden z elementów poniedziałkowych obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W ich ramach zapowiedziana została także m.in. debata prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Polityka