Jerzy Sułowski nie będzie już redaktorem naczelnym Gazety Krakowskiej i "Dziennika Polskiego" (Grupa Polska Press). Posadę od 1 maja przejmie Wojciech Mucha - były dziennikarz "Gazety Polskiej". Zarząd spółki wprowadza nową politykę kadrową.
Redaktorzy naczelni do wymiany
Wojciech Mucha w zeszłym roku po 9 latach pracy rozstał się z "Gazetą Polską" i "Gazetą Polską Codziennie". Prowadził również programy "Twój Wybór" w TVP3 i "Cztery Strony" w TVP Info. W zeszłym roku ukazała się jego książka "Miasto Noży. Najniebezpieczniejsza powieść o Polsce lat 90".
Wcześniej poinformowano, że Marek Twaróg już nie jest redaktorem naczelnym „Dziennika Zachodniego” (Polska Press). Od początku maja szefem redakcji będzie Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice.
Należąca do Polska Press "Gazeta Codzienna Nowiny" też ma nowego redaktora naczelnego. Ze stanowiska odchodzi Stanisław Sowa. Od 1 maja naczelnym "Nowin" w Rzeszowie będzie Arkadiusz Rogowski, od 2016 r. związany z TVP Rzeszów.
O zmianach poinformowała Dorota Kania, członkini zarządu Polska Press ds. redakcyjnych.
Polityczne nominacje?
Niektórzy dziennikarze komentujący na Twitterze zmiany naczelnych w dziennikach Polska Press przypominali niedawne deklaracje Doroty Kani i Daniela Obajtka, że nie będzie rewolucji kadrowej ani zwolnień w Polska Press, więc są oburzeni tymi decyzjami.
"Miało nie być rewolucji z Polska Press, zaczyna być jak zwykle. Oby nie skończyło się jak z Trójką" - stwierdził Marcin Makowski z Wirtualnej Polski. "Niezłe czystki w mediach regionalnych/orlenowskich. Czas subtelności i konwenansów się skończył, nadszedł czas łupów" - napisał Tomasz Żółciak z „Dziennika Gazety Prawnej”.
"Sposób, w jaki teraz walcowane są gazety Polska Press, obrazuje sposób myślenia Naczelnika o mediach i dziennikarzach: mają być wykonawcami woli partii, posłusznymi sierżantami, a nie jakaś tam rzetelność czy co gorsza niezależność" - skomentował Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”.
Obajtek: Nie będę robił rewolucji
Szef PKN ORLEN Daniel Obajtek podczas wywiadu dla "Pulsu Biznesu" był pytany o zmiany personalne w Polska Press. Powiedział, że "każdy ma prawo kreować zarząd spółki, której jest właścicielem". Podkreślił, że nie ma zamiaru robić żadnej rewolucji w Polska Press. - Chcemy szeroko docierać do czytelników na poziomie regionalnym, bo to realnie wspiera nasz biznes detaliczny – wskazał.
Poinformował również, że odbyło się spotkanie ze związkami zawodowymi.
- Warto wiedzieć, że w tej spółce podwyżek nie było od 2008 r., baza lokalowa jest zaniedbana, a ponad 60 proc. treści do tytułów regionalnych było generowanych w Warszawie, dziennikarze byli zwalniani. Tymczasem kondycja samej spółki jest dobra, Polska Press co roku generowała zyski, ma na kontach ponad 70 mln zł gotówki i stać ją na to, by zainwestować w poprawę warunków i jakości. Zarząd tej spółki ma przedstawić plan jej rozwoju – powiedział Obajtek.
KJ, ja
Inne tematy w dziale Kultura