Szymon Hołownia i Polska 2050 z założeniami reformy polityki zdrowotnej.
Szymon Hołownia i Polska 2050 z założeniami reformy polityki zdrowotnej.

Hołownia prezentuje program na poprawę jakości zdrowia w Polsce. Oto szczegóły

Redakcja Redakcja Polska 2050 Obserwuj temat Obserwuj notkę 35

Polska 2050 proponuje podniesienie składki zdrowotnej i zwiększenie dostępności opieki medycznej w całym kraju - wynika z "planu dla zdrowia" Szymona Hołowni. 

Szymon Hołownia wraz z ekspertami jego ugrupowania przedstawili w środę "plan na zdrowie", w którym zawarte zostały zagadnienia naprawy systemu ochrony zdrowia.- Dalsza bezczynność w tym obszarze, to dosłownie śmiertelne zagrożenie dla Polaków - powiedział Hołownia podczas wirtualnej prezentacji. 

Reforma ochrony zdrowia według Hołowni

Plan Polski 2050 zakłada całościową naprawę systemu leczenia i został zbudowany według sześciu zasad: lepiej zapobiegać niż leczyć, pacjent na pierwszym miejscu, odciążenie szpitali i specjalistów, wsparcie najsłabszych, godne wynagrodzenia pracowników służby zdrowia oraz zwiększenie inwestycji w ochronę zdrowia - wyliczał lider ugrupowania. 

- Proponujemy, by kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia odgrywał lekarz POZ (...) ma on nie tylko sprawować nad pacjentem regularną opiekę medyczną, ale także być jego przewodnikiem po systemie i koordynatorem jego leczenia. To on będzie zlecał odpowiednie badania diagnostyczne, będzie odpowiedzialny za zorganizowanie wizyt u specjalistów - powiedział Hołownia.

Odnosząc się do zasady wsparcia najsłabszych, wyjaśnił, że chodzi o osoby starsze i przewlekle chorych. - W takich wypadkach w jak największym stopniu trzeba postawić na opiekę domową. Proponujemy, by jak najwięcej osób chorych przewlekle zostało otoczonych opieką w miejscu zamieszkania - powiedział Hołownia. Według niego, skutkiem będzie wykształcenie i zatrudnienie większej liczby opiekunów medycznych oraz zwiększenie finansowania publicznych ośrodków opieki paliatywnej.

Zdaniem eksperta Polski 2050 dr. Cezarego Pakulskiego do zwiększenia dostępności opieki medycznej może doprowadzić stworzenie na poziomie powiatów lokalnych domów zdrowia. - To miejsce, w którym przyjmować będą lekarze odpowiedzialni i specjaliści. Tam będziemy mogli wykonać szereg badań diagnostycznych, a także skorzystać z nocnej i świątecznej opieki medycznej. Miejsca te będą świadczyć wiele usług zdrowotnych - przedstawił projekt. 

- Proponujemy również utworzenie szpitali dziennych, w których będą przeprowadzane zabiegi z zakresu medycyny jednego dnia - powiedział Pakulski. W założeniach plan odciąży szpitale i SOR-y. 

Regularne badania, podniesiona składka 

Na konieczność zapobiegania chorobom poprzez regularne badania i aktywność fizyczną wskazywała ekspertka Polski 2050 prof. Urszula Demkow. Jak stwierdziła, rozwiązaniem jest przeprowadzanie cyklicznych, bezpłatnych bilansów zdrowia, zależnych od wieku i uwarunkowań. Odpowiedzialni za to mieliby być lekarze POZ.

Posłanka Paulina Hennig-Kloska mówiła natomiast o konieczności zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia o ok. 30-40 mld zł rocznie. - Urealnienie wyceny świadczeń jest niezbędne, by mądrze gospodarować pieniędzmi - podkreśliła. 

W jej opinii środki mogą pochodzić m.in. z ograniczenia bezsensownych wydatków, części akcyzy od wyrobów tytoniowych i alkoholu czy wprowadzenia osobnego ubezpieczenia pielęgnacyjnego, ale też podniesienia o 1 proc. składki zdrowotnej. - 1 proc. dodatkowej składki, to 11 mld zł na zdrowie rocznie - wskazała.

Student medycyny Grzegorz Kardas mówił o potrzebie odciążenia lekarzy m.in. od zbędnej biurokracji. Przekonywał, że młodzi lekarze chcą pracować w Polsce.

Hołownia zapewnił wszystkich medyków o należnej, godnej płacy. Proponował m.in. konieczności wprowadzenia pomocy psychologicznej dla medyków oraz możliwości skrócenia studiów medycznych do pięciu lat.

Lider Polski 2050 złożył obietnicę zaprezentowania w maju że w maju dokładnych założeń swojego planu naprawy ochrony zdrowia. Poinformował, że na początku miesiąca opublikowany zostanie raport dotyczący ludzi ochrony zdrowia, następnie plan dla zdrowia publicznego.

- Nasz "plan dla zdrowia" traktujemy jako punkt wyjścia do rozmowy. Zapraszamy do konsultacji. Będziemy spotykać się z przedstawicielami zawodów medycznych i organizacji pacjenckich, by poważnie rozmawiać o naszych propozycjach - zapowiedział Hołownia.  


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (35)

Inne tematy w dziale Polityka