Brama wejściowa na teren Muzeum Auschwitz-Birkenau, fot. Wikipedia.pl
Brama wejściowa na teren Muzeum Auschwitz-Birkenau, fot. Wikipedia.pl

Kolejne rezygnacje z Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau po nominacji dla Szydło

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 144

Po tym, jak wicepremier Piotr Gliński powołał byłą premier Beatę Szydło w skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau, odeszli z niej  dyrektor Muzeum AK Marek Lasota i Krystyna Oleksy, w przeszłości wicedyrektorka Muzeum Auschwitz.

Wcześniej z rady zrezygnował filozof Stanisław Krajewski.

Marek Lasota jest dyrektorem Muzeum Armii Krajowej. Kandydował również na prezydenta Krakowa z ramienia PiS. W czwartek historyk złożył na ręce ministra kultury Piotra Glińskiego rezygnację.

"Proszę przyjąć moją spowodowaną ważnymi okolicznościami rezygnację z członkostwa w Radzie Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau" - napisał Lasota.

W rozmowie z "Wyborczą" Lasota podał, że motywy jego decyzji są "podobne do tych wyrażonych przez pana Stanisława Krajewskiego". - To zawsze było gremium zajmujące sprawami historycznymi, konserwatorskimi, a nie polityką - podkreślił.

Krystyna Oleksy, jak podała "Wyborcza" również napisała do ministra Glińskiego: "Proszę przyjąć moją rezygnację z członkostwa w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu."

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powołał dziewięciu członków Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau na kadencję 2021-2025. To: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. przew. kwal. II Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak, Krystyna Oleksy i Beata Szydło, europosłanka PiS i była premier. Zarządzenie ministra w tej sprawie ukazało się 8 kwietnia. Dokument wszedł w życie z dniem podpisania.

ja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj144 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (144)

Inne tematy w dziale Polityka