Nie wszystkie rośliny uprawiane w naszych ogrodach są odporne na mróz. Ale są i takie, które doskonale sobie z nim radzą, nawet rośliny egzotyczne.
Zanim kupisz roślinę
Zanim kupimy roślinę egzotyczną do domu czy ogrodu, powinniśmy poznać zasady jej pielęgnacji i ochrony przed zimą. Dlatego zanim zamówimy sobie sadzonkę przez Internet, zdobądźmy elementarną wiedzę o interesującej nas roślinie, żeby potem nie było rozczarowania i poczucia zmarnowanych pieniędzy.
Kupując roślinę, warto zwrócić uwagę na etykietę. Powinna być podana tzw. strefa mrozowa. Jest ona oznaczana cyfrą. Im niższa, tym roślina bardziej odporna na mróz. W Polsce możemy bezpiecznie kupować rośliny oznaczone cyfrą 6 lub niższą (tylko w najzimniejszych regionach kraju zaczynamy zakupy od roślin opisanych cyfrą 5). Jeśli kupujemy rośliny bez profesjonalnej etykiety, warto tę informację sprawdzić w Internecie.
Pewną wskazówką może być też nazwa – jeśli pojawia się w niej przymiotnik „syberyjski", „arktyczny", „karpacki", „himalajski", możemy zakładać, że roślina jest raczej odporna na mróz.
Agawa
Agawa to roślina kojarzona z Meksykiem. Charakteryzują ją bardzo rozłożyste, mięsiste, sztywne rozety liści, z których każdy zakończony jest ostrym kolcem. Jest wymagająca w uprawie. Zdecydowanie łatwiej hodować ją w ogrodzie, niż w domu. Decydując się na agawę w ogrodzie musimy również wybrać gatunek mrozoodporny, np. Agave Neomexicana, która potrafi wytrzymać temperatury do -29 C. Agawy lubią nasłonecznione miejsca, żwirową bądź kamienistą ziemię. Podlewać należy je bardzo rzadko, a zimą wcale.
Albizja
Albizia ma delikatne, podwójnie pierzaste liście, które zrzuca jesienią. Rozłożyste drzewo wyróżnia się malowniczą, parasolowatą koroną. Starsze okazy tego małego drzewka bez problemu znoszą temperaturę do -10 st. C. Odporniejsza na zimno jest niższa odmiana "Rosea". Zimą wystarczy owinąć pień matą trzcinową, aby uchronić drzewo przed przemarznięciem.
Bambus
Istnieje wiele gatunków mrozoodpornych bambusów (pochodzących przykładowo z górskich rejonów Azji) nadających się do naszego klimatu. Dość popularnymi w uprawie rodzajami są Phyllostachys - bambus drzewiasty oraz Fargesia - bambus kępowy. Bambusy można uprawiać w gruncie lub w donicy. Zaletą donicy jest pewność, że nie rozrośnie się nam w sposób niekontrolowany. Bambus ma t do siebie, że niesamowicie się rozrasta, dlatego w warunkach naturalnych należy stworzyć zaporę korzeniową, bo inaczej zajmie nam pół ogrodu. Zimą korzenie bambusa należy okryć mieszanką ze słomy i kompostu.
Bananowiec
Bananowce (odmiany Musa basjoo, Ensete ventricosum „Maurelli”) możemy z powodzeniem posadzić w ogrodzie. Przed pierwszymi przymrozkami taką roślinę dobrze jest wykopać, przesadzić do donicy i przetrzymać przez zimę w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 5 st. C. Do ziemi przesadzamy ją z powrotem w maju, gdy nie ma już niebezpieczeństwa przymrozków.
Bergenia sercowata (sercolistna)
To wyjątkowo atrakcyjna, pochodząca z Azji bylina. Ma duże liście, które nie giną na zimę, a jesienią przebarwiają się na czerwonawy kolor. W kwietniu i maju pięknie kwitnie. Bergenia nie jest wymagająca, ale najlepiej rośnie na wilgotnej ziemi i w lekkim cieniu, jest ozdobą skalniaków.
Dyptam jesionolistny
Ta roślina kojarzy się często z gorącym klimatem, ale jest bardzo odporna na mróz. To bardzo efektowna i dekoracyjna roślina. Ma różowe lub białe kwiaty osadzone na wysokich, wzniesionych pędach. Ale ma też jedną nieprzyjemną cechę – podczas upalnych, słonecznych dni parzy na odległość. W takich warunkach lepiej się do niego nie zbliżać. Dyptam potrzebuje słońca i wapiennej ziemi. Uważa się, że biblijny "krzak gorejący" to właśnie dyptam jesionolistny.
Eukaliptus
W polskim klimacie eukaliptusy najczęściej hodowane są w donicach na tarasach, a zimą chowane są w cieplejszych pomieszczeniach. Możnapokusić się o zasadzenie w ogrodzie eukaliptusa o odmianie najbardziej odpornej na mróz - to Eucalyptus gunnii, zwany niebieskim eukaliptusem, ze względu na charakterystyczne liście o błękitnoszarym odcieniu. Nie lubi bardzo mokrej ziemi. Młode rośliny należy dobrze zabezpieczać przed mrozami, starsze rośliny są mrozoodporne do około - 20 st. C.
Funkie (hosty)
To jedne z bardziej wartościowych bylin ogrodowych. W naturalnym środowisku rosną na Dalekim Wschodzie: w Chinach, Japonii, Indiach, Korei. Są łatwe w uprawie i długowieczne. Funkie mają bardzo dużo odmian o różnej kolorystyce liści i ich wielkości. Najczęściej są one pokryte wzorami. Funkie najlepiej rosną w półcieniu lub cieniu, na żyznej, lekko wilgotnej ziemi, ale radzą sobie niemal w każdych warunkach.
Gunnera olbrzymia
Gunnera w tropikach roślina ta osiąga monstrualne rozmiary, w naszym klimacie również potrafi przerosnąć człowieka. Współcześnie jej naturalnym siedliskiem są wilgotne lasy i mokradła Brazylii, ale z powodzeniem radzi sobie w Europie. Zniesie temperaturę do -12 st. C. W zimniejszych rejonach trzeba jesienią ściąć jej liście, a ich nasady i kłącze, z którego wyrastają, okryć półmetrową warstwą suchej ściółki.
Hibiskus szczawiowy
Hibiscus sabdariffa po polsku zwany ketmią szczawiową. To z jego suszonego kwiatu wyrabia się różnego rodzaju napoje oraz produkty przetworzone. Można go hodować w naszych warunkach w ogrodzie. Nasiona można nabyć przez internet lub zebrać z zakupionego owocu hibiskusa. Aby otrzymać owoce późnym latem, najlepiej jest wysiać nasiona w lutym-marcu i do połowy maja uprawiać w domu. Gdy pogoda się ustabilizuje, rośliny mogą bezproblemowo zostać wyniesione na zewnątrz.
Miechunka peruwiańska
Miechunka ma wiele innych nazw: physalis, rodzynek brazylijski, jagoda inkaska czy też wiśnia peruwiańska. Należy do rodziny psiankowatych (wraz z pomidorem, bakłażanem, ziemniakiem i wieloma innymi roślinami). Nasiona miechunki łatwo uzyskać - z jej owoców. Jeśli chcemy mieć owoce późnym latem lub wczesną jesienią, dobrze jest je wysiać w lutym-marcu i wsadzić do gruntu gdy będzie ciepło lub uprawiać w donicy, gdzie również zaowocuje.
Palmy
Palmy są bardzo efektowne, ale nasze polskie zimy nie są dla nich dobre. Większość palm wymaga tego, aby stworzyć dla nich ochronę – może być ze styropianu albo agrowłókniny. Najlepiej jeszcze dodatkowo czymś je ogrzewać. Natomiast bez przeszkód możemy hodować palmy w donicach i trzymać je w domu.
Palma Szorstkowiec Fortunnego to bardzo wytrzymała odmiana – Trachycarpus. Wymaga słonecznego stanowiska, ziemi z obornikiem. Latem podlewamy ją obficie, zimą przeżyje temperatury do -17. Inna odmiana - Palma Mazari przetrwa w warunkach nawet do -22 stopni.
Paulownia
Paulownia to inaczej cesarskie drzewko szczęścia, pochodzące z Chin. Należy do grupy najszybciej rosnących drzew na świecie. w W Polsce uprawia się głównie jeden gatunek, czyli paulownię puszystą lub omszoną zwaną również paulownią cesarską. Kwiaty paulowni są pokryte drobnymi włoskami w formie meszku. Rośnie dobrze nawet na ubogich glebach i dobrze znosi suszę. W polskich warunkach roślina kwitnie rzadko lub mało obficie, gdyż zawiązane około września pąki kwiatowe często przemarzają zimą i nie rozkwitają. Drzewo bowiem źle znosi przymrozki poniżej 15 stopni. Dlatego należy je okrywać na zimę lub hodowane w donicach zabierać do pomieszczeń.
Rudbekia
Rudbekie mają sporo gatunków. Pochodzą z Ameryki Północnej. Do roślin wieloletnich i odpornych na mróz należą: rudbekia naga, błyskotliwa, lśniąca. Mają charakterystyczne żółte kwiaty z czarnym „oczkiem". Kwitną od lipca/sierpnia do września/października. Rudbekie potrzebują słońca i żyznej, lekko wilgotnej ziemi.
Strelicja
Strelicja królewska pochodzi z Republiki Południowej Afryki, gdzie rośnie nad brzegami rzek. Jej cechą są przede wszystkim efektowne kwiatostany, które przypominają głowę ptaka z dziobem i fantazyjnymi piórami. To dzięki nim roślina zyskała nazwę "rajskiego ptaka" (Bird of Paradise). Strelicja szybko się rozrasta, dlatego najlepiej uprawiać ją w donicach. Potrzebuje dużo światła. Od maja do września można strelicję w pojemniku wystawić na balkon bądź taras, a na czas jesienno-zimowy przechować w domu.
Jeśli nie masz miejsca ani zamiłowania do uprawy roślin, możesz te wszystkie mniej lub bardziej egzotyczne okazy zobaczyć w ogrodach botanicznych.
ja
Inne tematy w dziale Rozmaitości