Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje przeciwko atakowi na ekipę telewizji internetowej Media Narodowe w czasie demonstracji „Strajk Kobiet”. Pobita została dziennikarka Agnieszka Jarczyk i operator Mediów Narodowych.
Do zdarzenia doszło w środę, kiedy dziennikarze Mediów Narodowych, tak jak ekipy innych redakcji, relacjonowali protest środowisk lewicowych po publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego na temat aborcji eugenicznej.
Jak czytamy w oświadczeniu CMWP SDP, dziennikarka Agnieszka Jarczyk i operator Mediów Narodowych zostali zaatakowani przez agresywnych demonstrantów. W stronę dziennikarzy wykrzykiwano wulgarne hasła, także przez megafony przystawiane blisko ich głów, tłum na nich napierał, atakowano operatora kamery, któremu protestujący starali się wyrwać sprzęt realizacyjny. Po szarpaninie jednemu z uczestników protestu to się udało, wyrwał z rąk operatora sprzęt i uciekł.
- Przy Placu na Rozdrożu zostaliśmy zaatakowani przez grupę osób, którzy krzyczeli w naszym kierunku. (...) Nie odpowiadaliśmy na zaczepki. W pewnym momencie kobieta trzymająca megafon zaczęła wykrzykiwać wulgarne przewodnie hasło manifestacji w moje ucho. W tym samym czasie pozostałe osoby atakowały operatora kamery, próbując wyrwać sprzęt - relacjonowała Agnieszka Jarczyk w Radiu Wnet.
- Zostałam w pewnym momencie odłączona od mojego operatora kamery, zepchnięta gdzieś tam na tył. Pani Marta Lempart podeszła z mikrofonem, obok niej stała jakaś kobieta z megafonem. Przez ten megafon wykrzykiwała wulgarne słowa, hasło główne ich zgromadzenia. Marta Lempart powiedziała, że z faszystami i z prowokatorami się nie rozmawia. Te określenia były skierowane pod adresem Mediów Narodowych – powiedziała Jarczyk.
Według dyrektora Mediów Narodowych Tomasza Kalinowskiego, dziennikarzom zniszczono także sprzęt.
Ekipa Mediów Narodowych zgłosiła napaść i kradzież na policji, a dziennikarka z podejrzeniem uszkodzenia słuchu przeszła badania lekarskie.
CMWP SDP przypomina, że fizyczne ataki na dziennikarzy i operatorów są jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa i nigdy nie powinny mieć miejsca. Bezpieczeństwo pracy osób relacjonujących wszelkie wydarzenia, w tym te wywołujące silne społeczne emocje, powinno być zawsze przedmiotem troski organizatorów manifestacji i protestów, a zgodnie z obowiązującym prawem oni są zobowiązani do zapewnienia dziennikarzom i osobom z nimi pracującym warunków pracy niezagrażających ich życiu i zdrowiu. Szczególnie bulwersującym naruszeniem zasady wolności słowa jest także niszczenie sprzętu będącego narzędziem pracy dziennikarzy i służącego do relacjonowania publicznego wydarzenia z udziałem prasy, co miało miejsce podczas protestu „Strajk Kobiet” - napisała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
List otwarty w tej sprawie wystosowali również przedstawiciele środowisk dziennikarskich.
"Fizyczna i werbalna agresja, niszczenie publicznego mienia, rynsztokowa oprawa poprzednich odsłon tzw. Strajku Kobiet dały dość wiele dowodów, że tu nie chodzi o zwykły głos w debacie. Chodzi o totalną rewoltę, ze wszystkimi tego konsekwencjami, w tym z przemocą fizyczną" – czytamy w liście.
"Stanowczo protestujemy przeciwko tego typu zachowaniom wymierzonym w Panią Agnieszkę Jarczyk i ekipę Mediów Narodowych. Oprócz fizycznej agresji jest to również atak na wolność słowa i praworządność" – napisano w liście otwartym. "Wzywamy władze, aby przykładnie ukarały winnych tych czynów oraz apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie dla poturbowanych i okradzionych przez lewicowych aktywistów dziennikarzy".
List podpisało ponad 20 dziennikarzy i publicystów współpracujących m.in. z "DoRzeczy" (Łukasz Warzecha, Piotr Lisicki, Piotr Gociek), PCh24.pl (Krystian Kratiuk, Łukasz Karpiel), ARCANA (prof. Andrzej Waśko), a także Witold Gadowski, Rafał Otoka-Frąckiewicz, Grzegorz Górny, Robert Bąkiewicz, Paweł Ozdoba i inni.
Zobacz także: Strajk Kobiet ws. aborcji. Suchanow zatrzymana po wtargnięciu na teren TK
ja
Inne tematy w dziale Społeczeństwo