Dziennikarka Mediów Narodowych Agnieszka Jarczyk podczas relacjonowania protestów, fot. medianarodowe.com
Dziennikarka Mediów Narodowych Agnieszka Jarczyk podczas relacjonowania protestów, fot. medianarodowe.com

Dziennikarze Mediów Narodowych pobici podczas protestów. "Lempart podjudzała ludzi"

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 141

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje przeciwko atakowi na ekipę telewizji internetowej Media Narodowe w czasie demonstracji „Strajk Kobiet”. Pobita została dziennikarka Agnieszka Jarczyk i operator Mediów Narodowych.

Do zdarzenia doszło w środę, kiedy dziennikarze Mediów Narodowych, tak jak ekipy innych redakcji, relacjonowali protest środowisk lewicowych po publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego na temat aborcji eugenicznej.


Jak czytamy w oświadczeniu CMWP SDP, dziennikarka Agnieszka Jarczyk i operator Mediów Narodowych zostali zaatakowani przez agresywnych demonstrantów. W stronę dziennikarzy wykrzykiwano wulgarne hasła, także przez megafony przystawiane blisko ich głów, tłum na nich napierał, atakowano operatora kamery, któremu protestujący starali się wyrwać sprzęt realizacyjny. Po szarpaninie jednemu z uczestników protestu to się udało, wyrwał z rąk operatora sprzęt i uciekł.

- Przy Placu na Rozdrożu zostaliśmy zaatakowani przez grupę osób, którzy krzyczeli w naszym kierunku. (...) Nie odpowiadaliśmy na zaczepki. W pewnym momencie kobieta trzymająca megafon zaczęła wykrzykiwać wulgarne przewodnie hasło manifestacji w moje ucho. W tym samym czasie pozostałe osoby atakowały operatora kamery, próbując wyrwać sprzęt - relacjonowała Agnieszka Jarczyk w Radiu Wnet.

- Zostałam w pewnym momencie odłączona od mojego operatora kamery, zepchnięta gdzieś tam na tył. Pani Marta Lempart podeszła z mikrofonem, obok niej stała jakaś kobieta z megafonem. Przez ten megafon wykrzykiwała wulgarne słowa, hasło główne ich zgromadzenia. Marta Lempart powiedziała, że z faszystami i z prowokatorami się nie rozmawia. Te określenia były skierowane pod adresem Mediów Narodowych – powiedziała Jarczyk.

Według dyrektora Mediów Narodowych Tomasza Kalinowskiego, dziennikarzom zniszczono także sprzęt.

Ekipa Mediów Narodowych zgłosiła napaść i kradzież na policji, a dziennikarka z podejrzeniem uszkodzenia słuchu przeszła badania lekarskie.

CMWP SDP  przypomina, że fizyczne ataki na dziennikarzy i operatorów są jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa i nigdy nie powinny mieć miejsca. Bezpieczeństwo pracy osób relacjonujących wszelkie wydarzenia, w tym te wywołujące silne społeczne emocje, powinno być zawsze przedmiotem troski organizatorów manifestacji i protestów, a zgodnie z obowiązującym prawem oni są zobowiązani do zapewnienia dziennikarzom i osobom z nimi pracującym warunków pracy niezagrażających ich życiu i zdrowiu. Szczególnie bulwersującym naruszeniem zasady wolności słowa jest także niszczenie sprzętu będącego narzędziem pracy dziennikarzy i służącego do relacjonowania publicznego wydarzenia z udziałem prasy, co miało miejsce podczas protestu „Strajk Kobiet” - napisała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

List otwarty w tej sprawie wystosowali również przedstawiciele środowisk dziennikarskich.

"Fizyczna i werbalna agresja, niszczenie publicznego mienia, rynsztokowa oprawa poprzednich odsłon tzw. Strajku Kobiet dały dość wiele dowodów, że tu nie chodzi o zwykły głos w debacie. Chodzi o totalną rewoltę, ze wszystkimi tego konsekwencjami, w tym z przemocą fizyczną" – czytamy w liście.

"Stanowczo protestujemy przeciwko tego typu zachowaniom wymierzonym w Panią Agnieszkę Jarczyk i ekipę Mediów Narodowych. Oprócz fizycznej agresji jest to również atak na wolność słowa i praworządność" – napisano w liście otwartym. "Wzywamy władze, aby przykładnie ukarały winnych tych czynów oraz apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie dla poturbowanych i okradzionych przez lewicowych aktywistów dziennikarzy".

List podpisało ponad 20 dziennikarzy i publicystów współpracujących m.in. z "DoRzeczy" (Łukasz Warzecha, Piotr Lisicki, Piotr Gociek), PCh24.pl (Krystian Kratiuk, Łukasz Karpiel), ARCANA (prof. Andrzej Waśko), a także Witold Gadowski, Rafał Otoka-Frąckiewicz, Grzegorz Górny, Robert Bąkiewicz, Paweł Ozdoba i inni.

Zobacz także: Strajk Kobiet ws. aborcji. Suchanow zatrzymana po wtargnięciu na teren TK

ja



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj141 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (141)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo