W Warszawie zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19. fot. PAP/Leszek Szymański
W Warszawie zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19. fot. PAP/Leszek Szymański

Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona na koronawirusa

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 152

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński.

- Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana - powiedziała Alicja Jakubowska przed szczepieniem, dziękując dyrektorowi. - Nie bolało - powiedziała tuż po zabiegu, dodając z uśmiechem, że widać radość w jej oczach.


Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób - wyjaśniła Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

Po Alicji Jakubowskiej szczepionkę otrzymał dyrektor prof. Waldemar Wierzba. - Kompletnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia - powiedział dyrektor. Po nim szczepionki otrzymał ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz. Po nim zaszczepieni mają być dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy i diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas.

Dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy, który jest filią CSK MSWiA, powiedział, że jako pierwsza zostanie zaszczepiona naczelna pielęgniarka Alicja Jakubowska. - Następnie zostanie zaszczepiony nasz dyrektor, pan profesor Waldemar Wierzba, a później ja, jako dyrektor medyczny szpitala zostanę zaszczepiony przez naczelną pielęgniarkę - wyjawił dr Artur Zaczyński.


Szczepionki gotowe do podania przygotuje apteka szpitalna, ponieważ preparat, zanim stanie się gotową do podania szczepionką, wymaga odpowiedniego przygotowania. - Apteka szpitalna na odziały przekazuje już ten gotowy preparat – powiedziała rzeczniczka.

Przed kamerami zaszczepiono jedynie pięć osób spośród wytypowanych do szczepień pracowników. - Pozostała część szczepionek będzie dystrybuowana w klinikach, w których pracownicy zajmują się pacjentami zakażonymi koronawirusem – wyjaśniła Sołtys. Gotowe szczepionki trafią do tych klinik. Tam w gabinetach zabiegowych otrzyma je zgłoszony do szczepień personel. Szczepienia potrwają kilka dni.

Drugi transport szczepionek ma trafić do szpitala 4 stycznia. Pacjenci zaszczepieni w niedzielę zostaną automatycznie zapisani na podanie drugiej dawki szczepionki. 

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 3678 osób, najwięcej na Pomorzu i na Mazowszu – po ponad 500 przypadków; zmarło 57 osób – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: pomorskiego (536), mazowieckiego (532), wielkopolskiego (387), kujawsko-pomorskiego (326), śląskiego (279), zachodniopomorskiego (270), łódzkiego (199), warmińsko-mazurskiego (188), dolnośląskiego (153), małopolskiego (115), lubelskiego (103), opolskiego (99), podlaskiego (93), podkarpackiego (68), lubuskiego (65) i świętokrzyskiego (51).
Resort poinformował, że 214 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ministerstwo przekazało, że z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 51 osób.

Od marca, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, zakażenie potwierdzono u 1 257 799 osób, z których 27 118 zmarło. Wyzdrowiało dotąd 999 610 chorych na COVID-19.

KJ

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj152 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (152)

Inne tematy w dziale Rozmaitości