Portal Onet opublikował artykuł pt. "Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia", opowiadający o świętach w czasie wojny. Tekst został zilustrowany zdjęciem uśmiechniętych żołnierzy Wehrmachtu na froncie wschodnim. Po fali krytyki i oburzenia redaktor naczelny Onetu przeprosił za publikację.
W tekście pt. „Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia” pojawia się m.in. bogaty opis świętowania tych dni przez oddziały Wehrmachtu stacjonujące w 1942 r. pod Stalingradem, którzy starali się, by gromadzone jedzenie i alkohol wyróżniały okres między Wigilią a sylwestrem od "ponurych dni w ruinach” bunkra.
Dalej była mowa o butelce szampana rozbitej przez radzieckie pociski i umierającym niemieckim żołnierzu śpiewającym kolędę. W tekście nie było ani słowa o niemieckich zbrodniach na ludności cywilnej. Po tym jak artykuł został zalinkowany na Twitterze, internauci nie szczędzili portalowi słów krytyki.
Onet najpierw usunął link z Twittera, potem zmienił zdjęcie na fotografię partyzantów w ośnieżonym lesie (prawdopodobnie niepolskich), a w końcu usunął cały artykuł ze stron portalu. Redaktor Naczelny Bartosz Węglarczyk wystosował oficjalne przeprosiny.
W zamian za tekst o "smutnych świętach żołnierzy" ukazał się artykuł „Spokojnych świąt zamiast wesołych”. Pierwsze Boże Narodzenie w okupowanej Polsce, opisujący wigilię w 1939 roku.
ja
Inne tematy w dziale Kultura