W wieku 87 lat zmarła aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska, znana m.in. z seriali "Plebania" czy "Czterdziestolatek". Artystka była związana m.in. z teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie.
Aktorka zmarła w wieku 87 lat. O jej śmierci poinformowali dyrektor ZASP Krzysztof Szuster oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. "Do domu Ojca odeszła wspaniała aktorka, mistrzyni polskiej mowy Katarzyna Łaniewska. W stanie wojennym krzepiła ducha i dawała nadzieję przypominając strofy wielkich poetów podczas Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki... Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie!" - napisał.
Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 r. w Łodzi. W 1955 r. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Szeroka publiczność kojarzy ją najbardziej z serialami "Plebania", "Czterdziestolatek" i "Gruby". Na wielkim ekranie można ją było oglądać m.in. w "Przedwiośniu" Filipa Bajona, "Koglu-moglu" Romana Załuskiego i "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego.
Za najważniejszy film w swojej karierze uważała "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Podkreślała, że całkowicie wierzy w raport komisji Antoniego Macierewicza i teorię o zamachu, krytykowała też kolegów po fachu, którzy zgodnie bojkotowali projekt. Rola Anny Walentynowicz, działaczki społecznej i ikony "Solidarności", była jej pierwszym od lat występem na dużym ekranie.
Występowała także w teatrach: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie.
Aktorka miała na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. W 2006 r. za zasługi dla polskiej kultury otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej". Niespełna dwa tygodnie temu artystka została laureatką dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.
Aktorkę wspominają m.in. polscy politycy.
"Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej, założycielka NSZZ +Solidarność+ w Teatrze Ateneum, po 2010 roku zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające ofiary Tragedii Smoleńskiej. Zaledwie kilka dni temu, w listopadzie, nagrodzona Nagrodą MKiDN za całokształt swojej drogi artystycznej i twórczej. Niech Pani spoczywa w pokoju, Pani Katarzyno" - napisał minister Gliński.
"Pani Katarzyna Łaniewska stworzyła nie tylko szereg niezapomnianych ról, ale była aktywna w walce o wolną Polskę. Zaangażowała się w działalność antykomunistyczną współpracując z bł. ks. J. Popiełuszką. W wolnej Polsce nie ustała w staraniach o jej lepszy, sprawiedliwy kształt. RIP" - napisał na Twitterze premier Morawiecki.
KJ
Inne tematy w dziale Kultura