Założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk (C) podczas obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk (C) podczas obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Andrzej Duda: Powinniśmy mieć świadomość skali dokonań Radia Maryja

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 211

Prezydent podkreślił, że stacja obudziła w milionach rodaków poczucie bycia suwerenem i gospodarzem we własnym kraju. 

Powinniśmy mieć świadomość historycznej skali dokonań Radia Maryja - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 29. rocznicy rozgłośni w Toruniu.

List prezydenta przed uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odczytał minister w prezydenckiej kancelarii Adam Kwiatkowski. W świątyni obecni są m.in. ministrowie obrony Mariusz Błaszczak oraz sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prezydent w liście zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę doniosłego wydarzenia, jakim była wiktoria warszawska, zwana też cudem nad Wisłą. Zaznaczył, że mówimy o cudzie, dlatego że było to zwycięstwo ogromne i przełomowe w chwili śmiertelnego zagrożenia, ale też nie sposób nie dostrzec w tym triumfie szczególnego błogosławieństwa Opatrzności.

„W tym sensie można mówić również o dziełach Radia Maryja. To właśnie tutaj, nad Wisłą w Toruniu, przed niemal trzydziestu laty zrealizowano przedsięwzięcie o ogromnym wpływie na bieg polskich spraw, na polską rzeczywistość społeczną, kulturową i duchową. Powinniśmy mieć świadomość historycznej skali dokonań Radia Maryja” - wskazał prezydent.

Duda podkreślił, że Radio Maryja od lat niezachwianie głosi wyraźne, ewangeliczne „tak - tak", nie - nie”.

Andrzej Duda
Zdaniem Andrzeja Dudy Duda Radio Maryja od lat niezachwianie głosi wyraźne, ewangeliczne „tak - tak", nie - nie”. Fot. Flickr/Kancelaria Prezydenta RP

„Radio Maryja obudziło w milionach rodaków poczucie podmiotowości, bycia suwerenem i gospodarzem we własnym kraju. To dzięki Radiu Maryja głos ludzi wierzących, wiernych tradycyjnym wartościom zyskał tak wielkie znaczenie w debacie publicznej. (...) Dotarcie do tych, co nie mówili, bo czuli się zagłuszeni i zmarginalizowani, bo często przeżywali gorycz samotności i opuszczenia, bo nie widzieli szans na pozytywne zmiany - oraz wyciągnięcie ku nim ręki, uznanie ich godności, otoczenie ich szacunkiem i empatią, to wielka zasługa Radia Maryja” - ocenił prezydent.

Duda przypomniał słowa św. Jana Pawła II, kierowane w pierwszych latach istnienia rozgłośni do Rodziny Radia Maryja, że „trzeba dawać świadectwo prawdom i wartościom, które wyznajemy jako chrześcijanie”. Dodał, że stacja wiernie i niestrudzenie wypełnia tę misję.

Prezydent zaznaczył, że tegoroczne obchody są odmienne niż dotychczasowe ze względu na zagrożenia i sanitarne reguły związane z epidemią, nie może być w jednym miejscu tak licznego jak zawsze grona uczestników, ale tym większy jest krąg zgromadzonych przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych oraz uczestniczących duchowo.

Duda wyraził wielkie uznanie wszystkim twórcom Radia Maryja, TV Trwam, Naszego Dziennika, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także Parku Pamięci Narodowej.

KW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj211 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (211)

Inne tematy w dziale Kultura