Wpływy z tegorocznej akcji pomogą dzieciom w Polsce w zdalnej edukacji oraz najmłodszym na Bliskim Wschodzie.
Akcja Caritas Polska – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – ma charakter ekumeniczny: oprócz Kościoła Katolickiego uczestniczą w niej również Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Prawosławny i Kościół Ewangelicko-Reformowany.
Wigilijne świece można kupić w kościołach i placówkach Caritas. Akcję można też wesprzeć wysyłając sms o treści "WIGILIA" pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT), zrobić przelew online lub tradycyjny przelew (dane do przelewu są na stronie Caritas).
W tym roku to już 27. edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zebrane środki Caritas przeznaczy na potrzeby najmłodszych dzieci w Polsce i krajach Bliskiego Wchodu. Caritas Polska poinformował, że z uwagi na pandemię, pomoc w Polsce zostanie przekazana w głównej mierze najmłodszym mającym utrudniony dostęp do edukacji zdalnej. Ponadto 10 groszy ze sprzedaży każdej wigilijnej świecy zostanie przeznaczone na wsparcie dzieci z krajów Bliskiego Wchodu dotkniętych konfliktami zbrojnymi.
Tak jak rok temu przygotowano 2 miliony świec. W poprzednich latach były one rozprowadzane m. in. przez wolontariuszy na przykład podczas parafialnych festynów. W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne związane z epidemią COVID-19, dystrybucji świec będą towarzyszyć środki bezpieczeństwa.
Zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Paweł Dzierzkowski poinformował, że "decyzje o formie rozprowadzania świec, uwzględniając oczywiście zalecenia wynikające z przepisów, będą podejmować proboszczowie. Z tego, co wiem, w wielu miejscach kiermasze zostaną zastąpione współpracą z lokalnymi sklepami, zwłaszcza w małych miejscowościach. Świece nadal będą dostępne w kościołach, na specjalnie wystawionych stolikach bądź w zakrystiach".
W 2019 roku dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom na wakacje wyjechało ok. 25 tys. dzieci z całej Polski, a 10 groszy ze sprzedaży każdej ze świec przeznaczono na pomoc dla dzieci z dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli. Z kolei dwa lata temu, dzięki dystrybucji świec Caritas, udało się odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo.
Akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zrodziła się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom z niepełnosprawnością w Rusinowicach (woj. śląskie). Rok później w 1994 roku świece po raz pierwszy zapłonęły w polskich domach. Akcja nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy ma przypominać, że są ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy.
W 1997 roku do akcji Caritas przyłączyli się harcerze ZHP z ideą Betlejemskiego Światła Pokoju. Niesiony przez nich na świecach Caritas ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia do wielu środowisk, instytucji i domów, aby w symboliczny sposób rozpalić w każdym człowieku chęć pomagania innym. W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju trafi do Polski 15 grudnia.
Do udziału w akcji zachęca para prezydencka. „Ekumeniczny wysiłek na rzecz bliźnich to świadectwo łączących nas wartości i wspólnoty wszystkich Polaków. Życzę państwu, życzę nam wszystkim, byśmy razem solidarnie pokonali obecne trudności. Bądźmy sobie bliscy i otwarci na innych" – powiedział prezydent Andrzej Duda, apelując o wsparcie akcji.
Caritas Polska powstała w 1990 r. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom. Pomaga również ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza Polską. Organizuje np. zimowy i letni wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin.
Organizacja prowadzi placówki opiekuńcze, pielęgnacyjne, wychowawcze, ośrodki rehabilitacyjne, domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, domy samotnej matki, kuchnie dla ubogich, świetlice dziennego pobytu dla dzieci i osób w podeszłym wieku.
Znane Akcje Caritas to Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Kromka Chleba, program stypendialny Skrzydła, Tornister pełen uśmiechów, Okno życia, Rodzina Rodzinie.
MK
Inne tematy w dziale Społeczeństwo