Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Medycznym. fot. prezydent.pl
Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Medycznym. fot. prezydent.pl

Ustawa o Funduszu Medycznym podpisana przez prezydenta. Duże ułatwienia dla pacjentów

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 34

Fundusz Medyczny ułatwi uzyskiwanie przez dzieci oraz starszych pacjentów, cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, odpowiednich świadczeń w nowoczesnych szpitalach, a w razie potrzeby także za granicą.

Powołanie Funduszu Medycznego prezydent zapowiedział w marcu, a pod koniec czerwca złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Dziś podpisał ustawę.


Fundusz Medyczny ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe.

Prezydent o Funduszu Medycznym

Prezydent podpisał ustawę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.


- To bardzo ważny dla mnie moment, ale mam nadzieję, że przede wszystkim jest to bardzo ważny moment dla polskich pacjentów, dla rodziców, którzy wychowują i na co dzień martwią się ogromnie o zdrowie swoich dzieci, często dotkniętych chorobami rzadkimi czy nowotworowymi - mówił prezydent. 

Podkreślił, że ustawa o Funduszu Medycznym była jednym z przedmiotów dyskusji podczas kampanii wyborczej. "Dyskutowaliśmy wtedy o tym, jak pomóc w przypadkach, które do niedawna wydawały się beznadziejne, przede wszystkim ze względu na trudność w pomocy i trudność w uzyskiwaniu środków na terapię, na leczenie" - wskazywał Duda.

Jak mówił, wtedy właśnie pojawiła się idea stworzenia specjalnego funduszu, który będzie umożliwiał finansowanie "takich jednak, mimo wszystko wyjątkowych sytuacji, pomoc w tych przypadkach, w których rodzice często zrozpaczeni, zapłakani, poszukiwali środków finansowych po różnego rodzaju fundacjach, błagali o pomoc".

Sejm uchwalił ustawę 7 października.

Prezydent Andrzej Duda, Fundusz Medyczny
Prezydent podpisuje ustawę o Funduszu Medycznym. fot. prezydent.pl

Fundusz Medyczny - czym jest?

Fundusz Medyczny ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe. Ponadto Fundusz ma przeznaczać część środków na inwestycje w infrastrukturę służby zdrowia i na profilaktykę.

Fundusz Medyczny jest funduszem celowym. Jego dysponentem będzie minister zdrowia. W ramach funduszu wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny.


Ustawa gwarantuje corocznie Funduszowi Medycznemu wypłatę z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 4 mld zł, począwszy od 2021 r.

Przeznaczone zostaną one na:

  • profilaktykę, wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich;
  • lepszą infrastrukturę ochrony zdrowia;
  • dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej;
  • rozwój systemu opieki zdrowotnej przez koncentrację działań wokół pacjenta i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin;
  • ułatwienie dzieciom i innym pacjentom cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe dostępu do leczenia w nowoczesnych szpitalach, a w razie konieczności – także poza granicami Polski.

O Funduszu Medycznym przeczytasz też na blogu europosła Zbigniewa Kuźmiuka: Prezydent wywiązuje się z kolejnych zobowiązań wyborczych.

KJ

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (34)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo