Na stadionie PGE Narodowym w Warszawie powstaje pierwszy szpital polowy. Ma pomieścić 500 łóżek. Jak podaje Wirtualna Polska, decyzja zapadła w ścisłym kierownictwie rządu. Prace nadzoruje Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.
W budowie szpitala na PGE Narodowym pomaga wojsko. Podobne mają być tworzone także w innych województwach.
- Wynika to z naszej strategii. W momencie kiedy zaczyna w stacjonarnych szpitalach brakować łóżek, będą uruchamiane szpitale polowe. W Agencji Rezerw Materiałowych jest ponad 80 tys. łóżek. Będą one sukcesywnie przekazywane kolejnym otwieranym szpitalom polowym - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską osoba z otoczenia Kancelarii Premiera.
Jak podaje TVN24, obecnie trwa "przygotowywanie instalacji do dostawy i rozprowadzania tlenu dla pacjentów". W poniedziałek na miejscu ma pojawić się już ciężki sprzęt. Źródła TVN24 nie wykluczają, że polowa placówka zacznie przyjmować pacjentów już w przyszłym tygodniu. Początkowo liczba łóżek ma wynieść 500, z możliwością powiększenia tego zasobu do 2 tys. Przy Stadionie Narodowym mają powstać też chłodnie.
W piątek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz domagał się rządu przedstawienia w ciągu najbliższych 48 godzin planu budowy szpitali polowych.
- Oczekujemy od rządu przedstawienia w ciągu najbliższych 48 godzin planu budowy szpitali polowych. To mogą być sale gimnastyczne, to mogą być areny sportowe, to mogą być kontenerowce, które w ciągu kilku dni jesteśmy w stanie ustawić i przygotować oddziały dla różnych chorób - oświadczył lider PSL.
W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wspólnie z szefem MON będą analizowane możliwości budowania przy szpitalach wojskowych szpitali polowych.
- Będziemy chcieli również z ministrem obrony narodowej przeanalizować możliwość budowania, czy powoływania przy szpitalach wojskowych tzw. szpitali polowych, które będą mogły poszerzyć ofertę przede wszystkim w zakresie intensywnej terapii, bo w najczarniejszych, najgorszych scenariuszach, to będzie najważniejszy element, z którym będziemy musieli się zmierzyć - zaznaczył.
Szef kancelarii premiera Michal Dworczyk, komentując słowa ministra zdrowia, powiedział wtedy: - Jeżeli chodzi o szczegółowe decyzje, to życie jest na tyle bogate w różnego rodzaju zdarzenia, że trzeba być elastycznym. - Tu chodzi o analizę tego, gdzie w obecnej sytuacji, przy tej serii zachorowań, i też rozłożeniu geograficznym zachorowań, którą mamy dzisiaj, gdzie te punkty uruchamiać - dodał.
Takie rozwiązania stosują już m.in. Czechy. Na terenach wystawowych w praskiej dzielnicy Letniany powstanie szpital polowy dla 500 pacjentów z Covid-19. Wojsko wyposaży szpital i zapewni personel.
Szpital ma powstać w istniejących halach i budynkach położonego na północnym skraju Pragi centrum wystawowego. Zajęte mają być obiekty wyposażone w ogrzewanie i kanalizację. Klinika ma zacząć funkcjonować w ciągu 10 dni.
Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce jest obecnie 14 tys. 700 dostępnych łóżek w szpitalach, które są dostępne dla pacjentów z koronawirusem i tysiąc wolnych respiratorów.
W woj. mazowieckim są 1 493 łóżka przeznaczone do leczenia pacjentów chorych na COVID-19; zajętych z nich jest 900, a wolnych 593 - poinformowały służby wojewody mazowieckiego. Jeśli chodzi o respiratory, to w niedzielę zajętych było 76, a wolne 34.
W szpitalach w województwie małopolskim wyznaczono 1359 łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Zajęta jest 942 z nich – wynika z ostatnich danych opublikowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki.
Według ostatnich danych, zajętych jest 88 z 109 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział dalsze zwiększanie liczby miejsc dla pacjentów dotkniętych Covid-19. Prezydent Tarnowa proponuje uruchomienie szpitala polowego w hali sportowej Arena Jaskółka Tarnów.
ja
Inne tematy w dziale Rozmaitości