Czy Jarosław Kaczyński dogada się ze Zbigniewem Ziobro? Fot. KPRM
Czy Jarosław Kaczyński dogada się ze Zbigniewem Ziobro? Fot. KPRM

"Rz": Spór w Zjednoczonej Prawicy. Kaczyński usunie Ziobrę?

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 81

Rośnie napięcie na linii Zbigniew Ziobro – Jarosław Kaczyński. Jak pisze "Rzeczpospolita", wśród pomysłów rozważanych najwyższych rangą polityków PiS, w tym przez samego prezesa, jest usunięcie z rządu Solidarnej Polski i sprawowanie władzy na nowych zasadach i być może z nowymi sojusznikami.

Ziobro i inni politycy Solidarnej Polski przed planowaną rekonstrukcją rządu coraz częściej krytykują premiera Mateusza Morawieckiego i podważają jego pozycję. Politycy SP przekonują nieoficjalnie, że to tylko element negocjacji rządowych i politycznych dotyczących jesieni, ale dziennikarze uważają, że to pokaz walki ministra sprawiedliwości z szefem rządu o "schedę po Kaczyńskim". "DGP" pisze, że w obozie władzy pojawiły się nawet rozważania o przyspieszonych wyborach i budowaniu większości w Sejmie bez Zbigniewa Ziobry. Politycy SP nie pojawiają się już w TVP Info.

W kryzysie związanym z majowymi wyborami prezydenckimi lider Solidarnej Polski w przeciwieństwie do lidera Porozumienia Jarosława Gowina zachował się lojalnie wobec PiS. Kaczyński nie nagrodził za to Ziobry, a wręcz przeciwnie, wciąż podkreśla, że rekonstrukcja rządu nie dotyczy stanowiska premiera. Dlatego, jak pisze dziennikarz "Rz" Michał Szułdrzyński, Zbigniew Ziobro buduje własną siłę polityczną, która będzie gotowa na wybory w 2023 roku. "Musiał przyjąć nową strategię – zamiast grać na jedność Zjednoczonej Prawicy, co wzmacniałoby koalicję i dawało jej najlepszą pozycję startową za trzy lata, musi myśleć o sobie, walczyć o rozpoznawalność swej partii" - czytamy w "Rz".

Stąd pojawiła się nagła "ofensywa ziobrystów". Chodzi m.in. o kontestowanie ustaleń ostatniego unijnego szczytu, na którym premier Morawiecki miał zapewnić, że mechanizm powiązania wypłaty eurofunduszy z praworządnością nie zostanie wprowadzony.

Ziobryści przygotowali dla ministra klimatu Michała Kurtyki projekt ustawy o reformie europejskiego systemu handlu emisjami, a dla ministra kultury i wicepremiera Piotra Glińskiego – projekt ustawy o jawności finansowania organizacji pozarządowych.

Kolejne działania to przyznanie gminie Tuchów, w której samorząd stracił pieniądze z UE za wprowadzenie uchwały o strefie wolnej od LGBT, funduszy przez ministra Ziobrę. Ziobryści mocno też wypowiadali się w sprawie zwolnienia kuratora w Łodzi, co ich zdaniem uderzało w wizerunek obozu rządzącego jako dbającego o wartości. Kurator mówił o LGBT jako o „wirusie”, a sam minister Dariusz Piontkowski szybko poinformował, że jego zwolnienie nie miało nic wspólnego z tą wypowiedzią.

Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że PiS ponownie rozpoczął przekonywanie polityków z innych sił politycznych do przejścia do obozu Zjednoczonej Prawicy. Po to, by zachować większość po hipotetycznym pozbyciu się z rządu Solidarnej Polski. Być może PSL pójdzie na współpracę, bowiem wg najnowszych sondaży ludowcy nie mają żadnych szans, by samodzielnie wejść do Sejmu.

ja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj81 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (81)

Inne tematy w dziale Polityka