Unijna komisarz: "Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe". Na zdjęciu: manifestacja środowisk LGBT w Berlinie. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Unijna komisarz: "Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe". Na zdjęciu: manifestacja środowisk LGBT w Berlinie. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Unia odrzuciła projekty polskich samorządów. Powodem „strefy wolne od LGBT”

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 204

Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała, że odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu „Partnerstwo miast”.  

W ich składanie, jak poinformowała komisarz zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”. 

„Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące »stref wolnych od LGBTI« lub »praw rodzinnych«, zostało odrzuconych” - napisała na Twitterze komisarz. 

 

Komisja Europejska nie odpowiedziała dotąd na pytanie, o jakie władze miast chodzi. 

We wtorek KE przyjęła listę 127 projektów w ramach programu „Partnerstwo Miast”, które łącznie otrzymały 2 mln 324 tys. 327 euro środków unijnych. 

W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tys. euro na projekty, które mobilizują obywateli na poziomie lokalnym do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii z europejskiej agendy politycznej. Program, jak informuje KE, promuje „uczestnictwo obywateli w procesie kształtowania polityki Unii” i rozwija „możliwości zaangażowania społecznego i wolontariatu na poziomie Unii”. 

LGBT
Wnioski polskich samorządów, które przyjęły rezolucje dotyczące "stref wolnych od LGBT" lub "praw rodzinnych", zostały odrzucone.

W programie wnioskodawcami o środki i partnerami mogą być: miasta, władze miejskie, władze lokalne na innym szczeblu lub ich komitety do spraw partnerstwa bądź inne organizacje nienastawione na zysk reprezentujące samorządy terytorialne. 

W projekcie muszą brać udział władze miejskie z co najmniej dwóch krajów, z których co najmniej jeden jest państwem członkowskim UE. Partnerstwo miast musi mieć miejsce w jednym z krajów, które uczestniczą w projekcie. 

Wśród 127 projektów, wyłonionych w konkursie, środki otrzymały projekty, w które zaangażowały się polskie władze lokalne i organizacje: gmina Zator, gmina Dzierzkowice, miasto Opole, gmina Iwkowa, gmina Września, Sopot, gmina Niepołomice oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku Górka. 

KW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj204 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (204)

Inne tematy w dziale Polityka