Lipiec to miesiąc wiśni. Mają głęboki, wyrazisty smak, ale także są skarbnicą witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i innych ważnych dla zdrowia składników.
Wiśnie smakują obłędnie, ale tylko te, które rosną w Polsce. Bowiem w naszym kraju różnica temperatur między nocą i dniem jest tak duża, że wiśnie w dzień nabierają słodyczy od słońca, a w nocy kwasowości. Dlatego mają pyszny kwaskowo-słodki smak, którym przewyższają owoce z Hiszpanii czy Włoch.
W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje wiśni - sokówki i szklanki. Te pierwsze są ciemnoczerwone, niekiedy prawie czarne i mają ciemny, barwiący sok. Szklanki są koloru jasnoczerwonego i mają jasny, niebrudzący sok. Najpopularniejszą wiśnią w Polsce jest wiśnia nadwiślańska, zwana również słupianką - wiśnia sokowa, która wyróżnia się wyjątkowym smakiem.
Właściwości zdrowotne wiśni
Wiśnie zawierają m.in. jedne z ważnych antyoksydantów – antocyjany. Antyoksydanty spowalniają procesy starzenia, przedłużają sprawność fizyczną i psychiczną. Wspomagają zwalczanie stanów zapalnych, obniżają poziom złego cholesterolu. Niektóre badania potwierdzają nawet ich zdolność do walki z nowotworami.
Poza tym wiśnie zawierają mnóstwo witamin takich jak:
Oraz minerały:
- Wapń
- Żelazo
- Magnez
- Fosfor
- Potas
- Sód
- Cynk
Wiśnie a choroby układu moczowego
Wiśnie, dzięki zawartości potasu i sodu, są moczopędne. Dlatego poleca się je pomocniczo w leczeniu schorzeń układu moczowego: zapaleniu pęcherza czy kamicy nerkowej.
Wiśnie a cukrzyca
Wiśnie są mniej słodkimi owocami - ich indeks glikemiczny jest niski. Dlatego mogą po nie sięgać cukrzycy. Soki z wiśni lepiej pić niesłodzone, świeżo wyciskane, a najlepiej rozcieńczać je wodą.
Wiśnie a choroby serca
Wiśnie wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego dzięki zawartości antocyjanów, które zwiększają elastyczność wzmacniają i odtruwają serce. Duża ilość potasu w wiśniach ochronnie wpływa na serce, a witamina C uszczelnia naczynia krwionośne. Błonnik z wiśni obniża poziom "złego” cholesterolu.
Wiśnie a dieta
Wiśnie, dzięki niskiej kaloryczności, są pożądanym składnikiem diety odchudzającej. Ponadto są bogatym źródłem pektyn - rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który pod wpływem wody zwiększa swoją objętość i na długi czas wypełnia żołądek, dając uczucie sytości.
Jednak wiśnie, ze względu na dużą zawartość kwasów owocowych, pobudzają wydzielanie enzymów trawiennych i śliny, a co za tym idzie - poprawiają apetyt.
Jak podawać wiśnie?
Wiśnie najlepiej jadać świeżo zerwane z drzewa, oczywiście po umyciu. Można teżzrobić z nich kompot, sok, kisiel, zupę, słodką zapiekankę z ryżem, odpowiednio uduszone podać jako dodatek do wieprzowiny lub drobiu, a także zrobić ciasto.
Według badań amerykańskich naukowców codzienne picie soku z wiśni pomaga na bezsenność i przyspiesza zasypianie. Takie działanie sok z wiśni zawdzięcza melatoninie. To hormon, który reguluje rytm snu. Z kolei w wiśniach pełni on rolę naturalnego przeciwutleniacza. Regularne konsumowanie wiśni może pomóc uregulować naturalny cykl aktywności organizmu i podnieść wydajność snu.
Warto wiedzieć, że w medycynie ludowej sok z wiśni ma właściwości przeciwzapalne – obniża gorączkę, łagodzi ból mięśni, poprawia wchłanianie leków.
Przepis na najlepszą wiśniówkę
Nalewka wiśniowa to w Polsce najpopularniejsza domowa nalewka. Poradzą sobie z nią nawet początkujący. Poniższy przepis na nalewkę wiśniową pochodzi z książki "Praktyczna kuchnia domowa" z 1937 roku. Jest to stary, sprawdzony przepis na pyszną wiśniówkę.
Składniki:
- 1,5 kg wiśni
- 500 ml spirytusu rektyfikowanego 95 %
- 1000 ml wódki 40 lub 45 %
- 400 g cukru
Sposób przygotowania
1,5 kilograma wiśni oczyść z ogonków i umyj pod zimną, bieżącą wodą a następnie usuń pestki. Wiśnie bez pestek przełóż do dużego i czystego słoja o pojemności 3,8 l.
Do słoika z wiśniami w pierwszej kolejności wlej 500 ml wódki a dopiero po wódce wlej też 500 ml spirytusu.Wymieszaj i zamknij. Słoik odstaw w ciemne, ale ciepłe miejsce w domu na 4 do 6 tygodniu. Co kilka dni wymieszaj. Po minimum miesięcznym okresie maceracji czystą nalewkę przelej do mniejszego słoja (w dużym słoju zostaw wiśnie). Słoik z nalewką zakręć i odstaw obok słoja z samymi wiśniami. Do dużego słoja, w którym zostały wiśnie wlej pozostałe 500 ml wódki. Wsyp też 400 gramów cukru. Słoik zakręć i odstaw w ciemne, ale ciepłe miejsce w domu. Proces rozpuszczania się cukru będzie trwał minimum cztery dni. Każdego dnia dokładnie mieszaj. Wiśnie w wódce i cukrze mogą tak poleżeć nawet dwa lub trzy tygodnie, jednak wystarczy, że poczesz aż cukier całkowicie się rozpuści.
Słodką nalewkę zlej do słoika z nalewką bez cukru. Chwila leżakowania, filtracja, zlewanie do butelek i leżakowanie wiśniówki.
Nalewkę można przyrządzić też z wiśni niedrylowanych. Nalewka z wiśni z pestkami to przepis dla osób, którym zależy na tym, by zrobić nalewkę szybciej. Dodatkowo wiśniówka szykowana z pestkami będzie miała charakterystyczny migdałowy posmak.
Nie wyrzucaj wiśni po przygotowaniu nalewki. Można od razu raz jeszcze zalać alkoholem i wytworzyć wódkę smakową lub wino. Owoce można też jeść jako przekąskę lub zamrozić, a następnie nadziać na pateczek do szaszłyków i zanurzyć w rozpuszczonej czekoladzie. W ten sposób powstają pijane wiśnie w czekoladzie. Można je też dodawać do czekoladowych deserów w pucharkach lub ciast typu brownie.
Sezon letnio-jesienny obfituje też w inne plony natury, z których można przygotowywać nalewki. Lato może rozpocząć nalewka z truskawek, potem nalewka z malin oraz orzechówka, a następnie nalewka z aronii, pigwy czy dzikiej róży.
KJ
Inne tematy w dziale Rozmaitości