Trwają badania środowiskowe przed budową jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce - w gminie Grębów na Podkarpaciu.
Inwestycję realizuje spółka PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE. Termin realizacji to koniec 2022 r. Inwestycja ma już warunki techniczne przyłączenia, a trwająca procedura środowiskowa ma zakończyć się do połowy 2021 r. Kolejnym etapem będą prace nad projektem budowlanym.
Farma fotowoltaiczna w gminie Grębów na Podkarpaciu to jeden z kilku projektów słonecznych Grupy PGE. W tym roku mają ruszyć cztery jednomegawatowe farmy w województwie lubelskim, podkarpackim i lubuskim: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2. PGE informuje, że wszystkie instalacje będą zbudowane z nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, których parametry techniczne pozwalają uzyskiwać wysoką produktywność w warunkach pogodowych typowych dla warunków klimatycznych w Polsce.
- Zgodnie z Programem PV Grupy Kapitałowej PGE w ciągu dekady (czyli do 2030 – red.) zamierzamy zbudować instalacje o mocy nawet 2,5 GW - mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.
Na inwestycje fotowoltaiczne są przeznaczone na przykład tereny przy Elektrowni Bełchatów należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Na składowisku odpadów o powierzchni 100 ha powstanie farma fotowoltaiczna o mocy do 60 MW.
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 16 lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 647 MW, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2286,1 MW. Do 2030 roku Grupa PGE wybuduje także dwie morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy do 2,5 GW, a po 2030 roku kolejną o mocy 0,9 GW.
BG
Komentarze
Pokaż komentarze (6)