- Rodzina, choćby przez wzgląd na Konstytucję, zasługuje na szczególne wsparcie - mówił prezydent Andrzej Duda w Warszawie przy okazji podpisania Karty Rodziny. Podkreślił też rolę małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.
- Rodzina tworzy i buduje społeczeństwo, a bez tego państwo nie istnieje. Podstawową wspólnotą w społeczeństwie jest wspólnota rodzinna - powiedział prezydent. - Zobowiązuję się chronić interesy rodziny. Jest ona osadzona głęboko w naszej tradycji. To jest nasz kod kulturowy i tożsamość - dodał.
- Karta Rodziny to wsparcie finansowe, a także gwarancja programów, które zostały już wprowadzone; karta pokazuje podstawowe elementy, który zobowiązuję się chronić - powiedział prezydent.
Andrzej Duda podkreślił w swojej wypowiedzi znaczenie zapisu art. 18 Konstytucji. - Karta Rodziny to obrona instytucji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. To wynika expressis verbis z zapisów Konstytucji. Nie mam wątpliwości, że adopcja dzieci przez pary jednopłciowe nie może zostać wprowadzona - dodał. Jak stwierdził, "rodzice bardzo dobrze wiedzą, jak uczyć swoje dzieci w tym zakresie".
Prezydent stwierdził również, że rodzice mają prawo do weryfikacji tego, w jaki sposób szkoła prowadzi edukację seksualną. - Rodzice mają prawo do wychowania dzieci wedle swoich przekonań i nikt nie powinien w to ingerować. Nikt nie ma prawa narzucać, jak rodzice mają wychowywać swoje dzieci - zaznaczył.
Co znajduje się w Karcie Rodziny?
W podpisanym przez Andrzeja Dudę dokumencie możemy przeczytać o gwarancjach kontynuacji świadczeń prorodzinnych, jak programy 500+ czy Dobry Start 300+, a także wprowadzenie nowych rozwiązań, jak deklarowany niedawno przez prezydenta bon turystyczny. Andrzej Duda zadeklarował też objęcie szczególną opieką rodziny wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.
- Karta Rodziny to zobowiązanie, którego jako prezydent będę ściśle przestrzegał. To zasady, którymi będę się kierował, podejmując decyzje o podpisaniu ustaw uchwalanych przez polski parlament - zadeklarował.
Prezydent przeciw adopcji dzieci przez pary homoseksualne
Karta Rodziny jest odpowiedzią na podpisaną przez Rafała Trzaskowskiego Kartę LGBT +. W deklaracji LGBT+ na rzecz społeczności lesbijek, homoseksualistów, biseksualistów i osób transseksualnych w Warszawie prezydent miasta zobowiązuje się do wspierania działań na rzecz bezpieczeństwa osób LGBT+, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole, działania na rzecz wolności artystycznej, utworzenia hostelu interwencyjnego dla osób będących w sytuacji kryzysowej.
Zobacz: Deklaracja LGBT+ dla Warszawy. Czym jest, o co w niej chodzi, treść
Prezydent Duda podkreślił, że nie godzi się na adopcję dzieci przez pary homoseksualne, a małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. W podpisanej Karcie Rodziny to także "ochrona dzieci przed ideologią LGBT", co ma zapewnić zdaniem prezydenta "zakaz propagowania tej ideologii" w instytucjach publicznych. Andrzej Duda zwrócił także uwagę na konieczność zwiększenia roli rodziców przy prawie do decydowania o edukacji i przyszłości ich dzieci.
- Wobec wielu debat i prądów, które otaczają nas i usiłują przenikać do naszej rzeczywistości, a czasem siłą są nam wtłaczane, ta obrona rodziny jest konieczna. (...) To jest obca ideologia, nie ma zgody na to, by mogło być to wprowadzane do naszego kraju - tłumaczył.
Zobacz też: Episkopat o karcie LGBT+: Żądamy ochrony dzieci przed demoralizacją
Wsparcie dla seniorów i "prorodzinny" rynek pracy
Andrzej Duda wskazał również na ważny w jego ocenie aspekt dotyczący wsparcia dla seniorów poprzez takie programy jak wypłata tzw. trzynastej emerytury czy zapewnienie darmowych leków dla osób po 75. roku życia. Prezydent zwracał również uwagę na konieczność zwrócenia uwagi w zakresie pomocy rodzinom samotnie wychowującym dzieci i stworzenie "prorodzinnego rynku pracy". - Posiadanie dziecka nie może być argumentem przeciw rozwojowi zawodowemu - zaznaczył, akcentując argument związany z ochroną praw kobiet, które wracają po urlopie macierzyńskim. Prezydent wskazywał też konieczność deklaracji związanej z niepodwyższaniem wieku emerytalnego.
W Karcie podpisanej przez prezydenta znalazły się również zapisy związane z uchronieniem dzieci przed pornografią, a także realizowanie programów walki z uzależnieniami u nieletnich. Zdaniem głowy państwa należy również wprowadzić wyższe kary za przemoc w rodzinie.
KJ
Inne tematy w dziale Polityka