Sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do lipca.
Sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do lipca.

Szparagi - odchudzające warzywo. Jak prawidłowo ugotować szparagi?

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

Szparagi nazywane były jedzeniem królów i warzywem miłości. Są niskokaloryczne i pożywne, mają mnóstwo składników mineralnych i witamin. W Polsce do niedawna uchodziły za luksus, dziś można spotkać je na wielu straganach. 

Składniki odżywcze szparagów

Największą zaleta szparagów jest ich niskokaloryczność - 100 gramów tego warzywa dostarcza jedynie 20 kalorii (kcal). Poza tym, mają niski indeks glikemiczny, mało przyswajalnych węglowodanów oraz sporo błonnika. Są przy tym pożywne, ponieważ zawierają sporo białka. Świetnie sprawdzają się jako podstawa wielu diet redukcyjnych. 

Szparagi są bogate w m.in. w kwas foliowy, witaminy C, E, A, witaminy K oraz witaminy z grupy B, wapń, fosfor, potas, beta-karoten, magnez, sód, żelazo, glutation, inulinę. Szparagi są bogate w biologicznie czynne związki. Korzenie i kłącza mają w swoim składzie m.in. asparaginę, saponiny sterydowe, kumarynę, koniferynę, wanilinę, rutynę, fruktany, lotne olejki, karotenoidy.


zielone szparagi

Właściwości zdrowotne szparagów:

  • mają właściwości przeczyszczające i moczopędne
  • asparaganina wspomaga pracę nerek i odpowiada za odpowiedni poziom nawodnienia organizmu
  • zwiększają krzepliwość krwi i zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych
  • pomagają zmniejszać ryzyko zawału serca
  • poprawiają pracę układu pokarmowego
  • glutanion ze szparagów wspomaga pracę wątroby, która usuwa toksyczne substancje z organizmu
  • wspomagają leczenie reumatyzmu
  • kwas foliowy chroni przed starzeniem, naprawia uszkodzone komórki oraz utrzymuje układ krążenia w dobrym stanie
  • wpływają także pozytywnie na pamięć i koncentrację
  • korzystnie wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci
  • flawonoidy wykazują przeciwnowotworowe i antybiotyczne działanie na organizm człowieka

Szparagi to także doskonały środek na walkę ze skutkami upojenia alkoholowego. Jak wykazały badania, związki zawarte w szparagach stymulują wydzielanie enzymów, które przyspieszają rozkład alkoholu w organizmie.

  

białe szparagi

Potrawy ze szparagów

Sposobów na przyrządzenie i podanie szparagów jest mnóstwo – sprawdzają się jako dodatek do makaronów, składnik tart i zapiekanek, dodatek do ryb. Można z nich zrobić pyszną zupę, a nawet sok. Francuzi jedzą szparagi polane sosem na białym winie.  

Szparagów nie jemy na surowo. Powinno się je gotować pionowo w wysokim naczyniu (zielone minimum 5 minut, białe nawet 15) w osolonej wodzie. Główki szparagów szybciej miękną niż łodygi, stąd powinny wystawać ponad wodę podczas gotowania. Można je również smażyć lub piec w piekarniku. Podsmażone główki mają orzechowy posmak. 

Szparagi można mrozić, wtedy trzeba je zjeść w ciągu miesiąca. Jeśli szparagi zostaną zblanszowane (czyli włożone do wrzącej wody i chwilę odgotowane), można je przechowywać dziewięć miesięcy. Blogerka Animela podpowiada, jak kupić dobre szparagi.

Sok ze szparagów ma właściwości lecznicze. Stosuje się go wewnętrznie w problemach z nerkami, pęcherzem moczowym oraz w nieżycie przewodu pokarmowego, owrzodzeniach żołądka i jelit. Z kolei zewnętrznie w leczeniu chorób skóry takich jak egzema, łuszczyca, róża, trądzik, odleżyny, owrzodzenia i trudno gojące się rany.


białę szparagi


Ze względu na wysoką zawartość związków purynowych szparagi nie są polecane w diecie osób chorujących na dnę moczanową.


Skąd pochodzą szparagi

Jako warzywo szparag znany był już w starożytnym Egipcie 5000 lat temu. Chińscy zielarze używali szparagów do leczenia wielu dolegliwości jak np. bezpłodność. Nazwa warzywa wywodzi się od greckiego słowa "asparagus" - co znaczy "młody pęd". 

Ze starożytnego Rzymu i Grecji trafiły do reszty Europy. We Francji zostały ogłoszone przysmakiem królów, dlatego że ich smakoszem został ówczesny król Francji Ludwik XIV. Do Polski dotarły dopiero w XVIII wieku. Były uważane za roślinę przyklasztorną,  dopiero w XIX wieku rozpoczęła się regularna uprawa szparagów. Dziś mamy ich w Polsce 9 gatunków. 

Szparagi można podzielić zależnie od metody uprawy. Wyróżnia się bielone, których wypustki rosną w ziemi bez dostępu światła oraz zielone, hodowane na świetle, dzięki czemu podlegają fotosyntezie. Są też rzadko spotykane szparagi fioletowe.

 

białe szparagi
Szparagi do dziś mają opinię silnego afrodyzjaku, który pobudza libido. Zapewne częściowo ze względu na ich falliczny kształt. 

ja


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (23)

Inne tematy w dziale Rozmaitości