Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji. fot. PAP
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji. fot. PAP

Rząd tymczasowo zamyka 12 kopalń. Górnicy idą na postojowe

Redakcja Redakcja Górnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 296

Śląsk to obecnie największe ognisko koronawirusa w Polsce. Nowych przypadków przybywa, dlatego wicepremier Jacek Sasin i minister zdrowia Łukasz Szumowski zdecydowali o czasowym wyłączeniu 12 kopalń, których załogi nie zostały w pełni przebadane. 

Od wtorku wstrzymana będzie praca i wydobycie w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Górnicy udadzą się na 3-tygodniowe postojowe, za które otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. 

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji mówili o aktualnej sytuacji epidemicznej w tym regionie.


Zamknięcie kopalń i badania górników 

- Chcemy raz a dobrze ten problem rozwiązać i spowodować, że za 3 tygodnie wszystkie te kopalnie wrócą do pracy, będą realizowały kontrakty i dostarczały węgiel - podsumował wicepremier Jacek Sasin.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że "najwięcej zakażeń jest z ogniska" koronawirusa. - Mocno chcę podkreślić: transmisji poziomej na Śląsku nie ma. Najwięcej zakażeń jest z ogniska, jakimi są zakłady pracy, czyli kopalnie - powiedział.

Minister zdrowia zapewnił, że 3 tygodnie postojowego w kopalniach pozwolą "odciąć transmisję" wzajemnego zarażania się przez górników. Jednocześnie górnicy z kopalń wyższego ryzyka będą stale badani.

- Na Śląsku mamy 60 proc. wolnych łóżek w szpitalach i oddziałach zakaźnych, mamy ponad 85 wolnych respiratorów - to pokazuje, że mamy nadal na Śląsku zabezpieczenie w postaci możliwości służby zdrowia - przekazał szef MZ.

Szumowski mówił także, że pierwsze działania, które zostały wspólnie podjęte z zarządami spółek okazały się niewystarczająco skuteczne. -  Stąd bardzo liczne przesiewy. Ponad 50 tys. badań wykonaliśmy u górników - to pokazuje skalę. Takiej skali - z tego, co wiem - w Europie nie ma. Stąd mamy tak duże ilości dodatnich wyników z tego przesiewowego badania - powiedział.

Głos zabrał także główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. - Bezprecedensowe na skalę światową badania przesiewowe. Nasza strategia to strategia zduszenia tego wirusa, ograniczenia w populacji. Inne kraje tego nie robią, być może będą szły naszą drogą, jeżeli będzie druga fala. My do tej drugiej fali będziemy zdecydowanie lepiej przygotowani - stwierdził.

Kornawirus na Śląsku - aktualny bilans

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 219 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 151 ze Śląska. Łącznie od początku epidemii wykryto już 26 tys. 780 przypadków COVID-19, zmarło 1 tys. 161 chorych. 

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (151), świętokrzyskiego (40), opolskiego (8), wielkopolskiego (7), dolnośląskiego (6), podkarpackiego (3), lubelskiego (1), małopolskiego (1), podlaskiego (1) i warmińsko-mazurskiego (1).

Resort podał, że zmarły cztery kolejne osób zakażone koronawirusem. Zmarłe osoby to dwie kobiety i dwaj mężczyźni w wieku od 80 do 92 lat. Zmarli oni w Zgierzu i Łańcucie. Jak podał resort zdrowia większość z nich miała choroby współistniejące.

KJ


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj296 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (296)

Inne tematy w dziale Gospodarka