Do Sejmu trafił projekt ustawy prezydenta, który zakłada wypłatę solidarnościową dla zwolnionych z pracy po 31 marca. Świadczenie wyniosłoby 1400 złotych, wypłacanych maksymalnie przez trzy miesiące. Andrzej Duda zawarł w projekcie obietnicę podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych.
Projekt dodatku solidarnościowego jest częścią planu pomocowego, mającego na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii koronawirusa. Zgodnie z projektem Andrzeja Dudy, 1400 złotych zostanie przyznane między 1 czerwca a 31 sierpnia. Zapomoga obejmie zwolnionych z pracy ze względu na COVID-19 i cięcia w firmach po 31 marca 2020 roku.
- Dodatek będzie przysługiwał osobom zatrudnionym na umowę o pracę i z którymi umowa o pracę została po 31 marca 2020 r. rozwiązana albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta - zapisano w projekcie ustawy.
Jedynym warunkiem uzyskania świadczenia jest co najmniej trzymiesięczny okres podlegania ubezpieczeniom społecznym w bieżącym roku.
- Wniosek o dodatek solidarnościowy zawierać będzie podstawowe dane osoby uprawnionej, dane pracodawcy, z którym była zawarta umowa o pracę, oświadczenie osoby uprawnionej o spełnieniu warunków, o których mowa w projektowanej regulacji, wskazanie rachunku płatniczego osoby uprawnionej prowadzonego w kraju lub wydanego w kraju instrumentu płatniczego oraz podpis osoby uprawnionej. W przypadku wypłaty zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium wypłaconego przez urząd pracy, osoba uprawniona w oświadczeniu będzie zobligowana podać ich wysokość. Oświadczenia składane będą pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń - informuje Kancelaria Prezydenta.
Inną obietnicą Andrzeja Dudy w kampanii wyborczej jest podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1300 złotych miesięcznie. Propozycja została zapisana w projekcie ustawy, która została skierowana do Sejmu. W ciągu pierwszych 90 dni prawa do otrzymania zasiłku będzie to 1200 złotych, a w dalszym okresie pula zostanie powiększona do 942,30 złotych.
- Trzeba podnieść zasiłek dla bezrobotnych do 1300 zł i wprowadzić dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę na skutek epidemii, 1200 zł na miesiąc przez trzy miesiące - apelował prezydent podczas majowej konwencji.
- Wierzę w to, że trzy miesiące to ten okres, kiedy będziemy mieli wahnięcie, przez które źródła dochodu mogą być zaburzone - tłumaczył konieczność wprowadzenia świadczeń solidarnościowych dla zwolnionych z pracy.
Sprawdź: Konwencja programowa Andrzeja Dudy. Obietnice społeczno-gospodarcze
GW
Inne tematy w dziale Polityka