Uczniowie nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego. Minister Dariusz Piontkowski uznał, że najlepszym rozwiązaniem jest kształcenie zdalne do 26 czerwca. Tradycyjne zajęcia w placówkach oświaty mogą wrócić dopiero jesienią.
Na konferencję minister edukacji narodowej czekali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Od 1 czerwca rozpoczął się kolejny etap odmrażania szkół, jednak niepewne było, czy lekcje stacjonarne odbędą się jeszcze w roku szkolnym 2019/2020.
Nauka w szkołach od września
- Do wakacji nauka w szkołach i placówkach oświatowych będzie realizowana na odległość. Nie ma już potrzeby przywracania tradycyjnych zajęć w szkołach w tym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe od września - oświadczył Dariusz Piontkowski.
Od 8 czerwca rozpoczyna się egzamin maturalny, natomiast 16 czerwca ruszają sprawdziany ósmoklasisty. Decyzją MEN, te dni będą wolne od zajęć dydaktycznych w szkołach. Uczniowie mają kontynuować wtedy naukę, ale tak, jak końca marca - za pomocą komputerów.
- Do tego będzie Boże Ciało, co powoduje, że według nas nie było już potrzeby przywracania tradycyjnych zajęć w szkołach. Istnieje możliwość odbywania konsultacji z nauczycielami, one będą mogły się odbywać do końca zajęć dydaktycznych, ale w dużych grupach całe klasy nie wrócą do szkół przed końcem roku dydaktycznego - zapowiedział szef MEN.
Lekcje w szkołach przerwano 12 marca, a dwa tygodnie później wdrożono zdalne zajęcia online w domach. Od 1 czerwca resort edukacji wznawia praktyki dla uczniów III klas branżowych szkół I stopnia, zajęcia z nauki jazdy pojazdami silnikowymi dla uczniów III klas technikum oraz praktyki zawodowe.
Wytyczne dla kolonii i obozów
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało wytyczne ws. wakacyjnego wypoczynku dla młodzieży. Jeszcze w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegał, że dzieci nie będą mogły skorzystać z wyjazdu na kolonie, tak, jak do tej pory. Sytuacja uległa jednak zmianie, jednak wypoczynek ma przebiegać w ścisłym reżimie sanitarnym.
- Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 roku będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie - mówił Piontkowski.
Kolonie i wyjazdy uczniów można organizować w miejscach, w których będą spełnione wymogi bezpieczeństwa. W pokojach lub namiocie zostanie wprowadzony obowiązek przebywania osób z jednej grupy zajęciowej. MEN zaapelowało w wytycznych o ograniczenie kontaktów z osobami z zewnątrz grup. W jednym pokoju mogą przebywać maksymalnie cztery osoby z zachowaniem bezpiecznej odległości - 4 metrów kwadratowych na ucznia.
Organizator turnusów będzie zobowiązany do dezynfekcji obiektów, przyjmujących dzieci i młodzież na obozy. Do jego zadań należy też zapewnienie środków ochrony dla personelu i płynów do dezynfekcji. W trakcie posiłków, uczestnicy koloni muszą zachować odstęp - wskazane jest też spożywanie posiłków w gronie tej samej grupy wiekowej. Latem z zorganizowanych wyjazdów nie skorzystają dzieci chore.
GW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo