W czasie epidemii koronawirusa polskie filharmonie działają online. Dzięki wsparciu sponsorów realizują też nowe projekty.
W czasie epidemii koronawirusa polskie filharmonie działają online. Dzięki wsparciu sponsorów realizują też nowe projekty.

Dzięki PGE polskie filharmonie grają w internecie

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Epidemia uniemożliwiła polskim filharmoniom normalną działalność, ale docierają one do wielu Polaków dzięki przeniesieniu zasobów muzycznych do internetu. Wychodzą także z nowymi propozycjami. Jest to możliwe między innymi dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która w tych niełatwych czasach niezmiennie wspiera polską muzykę poważną.

W czasach epidemii Grupa PGE nie tylko nie zaprzestała wsparcia polskiej muzyki poważnej, ale jeszcze mocniej zacieśniła swoją współpracę z filharmoniami, choćby przy udostępnianiu nagrań czy retransmisji koncertów w internecie. Dzięki wsparciu Grupy PGE polskie filharmonie mogą także wychodzić w całkiem nowymi propozycjami muzycznymi. Przykładem jest internetowy projekt „Posłuchaj energii Miasta”, który wystartował 18 maja właśnie dzięki mecenatowi PGE.



W ramach projektu „Posłuchaj energii Miasta”, przez kolejne dwa tygodnie, każdego dnia jedna z filharmonii objętych mecenatem PGE będzie opowiadała w internecie historię swojego miasta. W akcji udział biorą m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia w Krakowie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Akcja skierowana jest do najmłodszych, którzy z powodu zamknięcia szkół nadal pozostają w domach, a także do ich rodziców, często szukających nowych pomysłów na zagospodarowanie dzieciom czasu. „Posłuchaj energii Miasta” ma na celu rozbudzenie zainteresowania muzyką u najmłodszych, ale ma być także zachętą do odwiedzenia polskich miast po wygaśnięciu epidemii.

- PGE jest mecenasem polskiej kultury i jest to ważny element nie tylko naszej marketingowej aktywności, ale promowanego w Grupie PGE systemu wartości. W trudnym czasie pandemii znaleźliśmy wspólnie z filharmoniami rozwiązania, które pozwalają nam realizować projekty, wykorzystując w tym celu wszystkie dostępne kanały online – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Dzięki zaangażowaniu w akcję „Posłuchaj energii Miasta” nie tylko udało nam się wesprzeć polskie instytucje kultury, ale także zachęcić do korzystania z bogatej oferty turystycznej na terenie Polski.

To już kolejna wspólna akcja Grupy PGE i wspieranych przez nią filharmonii w internecie. W kwietniu w ramach akcji #zostanwdomu, muzycy nagrali film, podczas którego wykonują w swoich domach utwór „Wiosna” Antonio Vivaldiego. Chcieli nie tylko przypomnieć o konieczności zachowania społecznego dystansu, ale także o tym, że nadal można obcować z muzyką poważną właśnie dzięki internetowi.



Od wielu lat PGE Polska Grupa Energetyczna jest jednym z najważniejszych mecenasów kultury w Polsce. Szczególnie mocno wspiera instytucje muzyczne. Grupa PGE jest mecenasem Polskiej Filharmonii Narodowej w Warszawie i wspiera ją również w projektach specjalnych, takich jak „Poranki i Popołudnia dla Małych Melomanów”, czyli autorski, edukacyjny program dla najmłodszych, z którego skorzystało już ponad 27 tysięcy dzieci wraz z rodzicami.

Z kolei PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, wspiera Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Spółka potwierdziła kontynuowanie współpracy z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Filharmonią Zielonogórską im. Tadeusza Bairda, jak również ma plan współpracy z filharmoniami w kolejnych miastach, w których posiada swoje elektrociepłownie. Są wśród nich Rzeszów, Kielce, Lublin i Gorzów.

Koncerty w filharmoniach od zawsze cieszą się dużą popularnością wśród słuchaczy. Widać to po dużej popularności wydarzeń, organizowanych przez filharmonie wspierane przez Grupę PGE. W sezonie artystycznym 2019/2020 w wydarzeniach muzycznych w instytucjach muzycznych, objętych mecenatem Grupy PGE, wzięło udział blisko 400 tys. słuchaczy. Grupa patronuje najważniejszym wydarzeniom muzycznym sezonu, takim jak koncerty Inaugurujące, koncerty Bożonarodzeniowe czy Sylwestrowo-Noworoczne.


Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Kultura