Nie tylko pełna miska i spacer dwa razy dziennie. Niektóre psy potrzebują czegoś więcej dla zaspokojenia swoich potrzeb fizycznych i umysłowych. Dlatego powstało mnóstwo aktywności, które można uprawiać wspólnie z psem. Ważne, by i pies i opiekun mieli z tego przyjemność.
Agility
Agility – tor przeszkód dla psów. Pies musi bezbłędnie przejść trasę kierowany gestami i słowami opiekuna. Obowiązkowo musi pokonać: stacjonatę (hopkę), skok w dal, oponę, kładkę, huśtawkę, palisadę, slalom, tunel sztywny oraz rękaw. W tej konkurencji świetnie sprawdzają się między innymi psy rasy: border collie, cavalier king charles spaniel, chiński grzywacz, golden retriever, labrador retriever, owczarek szkocki krótkowłosy, pudel, sznaucer miniaturowy, west highland white terrier.
Pies nie zna wcześniej toru przeszkód.
Bikejoring
Bikejoring - forma psich zaprzęgów, w której pies, lub dwa psy, współpracują w ciągnięciu roweru opiekuna. To już sport ekstremalny. Trasa biegu liczy zazwyczaj od 4 do 10 km. Zaprzęgi bikejoringowe bardzo często osiągają najwyższą średnią prędkość zawodów (ok. 40 km/h), a maksymalnie na zjazdach około 60 km/h. Najszybsze w bikejoringu psy to Greystery - specjalne mieszanki wyżłów i greyhoundów, wykorzystywane również w innych dyscyplinach zaprzęgowych.
Canicross
Canicross – bieg przełajowy z psem. Pies połączony jest z opiekunem specjalną linką z amortyzatorem oraz uprzężą, którą człowiek ma zapiętą na biodrach. Linka ma ok. 2,5 metra, by pozwalała na swobodę ruchów. Pies biegnie przodem, opiekun z tyłu. W tej dyscyplinie świetnie sprawdzają się – malamuty, husky, charty, pointery czy samojedy.
Caniwalk
Caniwalk - energiczny spacer z psem, jest to lżejsza forma canicrossa. Można go uprawiać z każdym psem.
Caniwalk jest dla wszystkich.
Coursing
Coursing – wyścigi psów na torze, polegające na gonieniu za atrapą ofiary, która ciągnięta jest po ziemi. W tej dyscyplinie bardzo dobrze sprawdzają się charty.
Dog Diving
Dog Diving – psie skoki do wody. Zawody polegają na tym, by pies jak najdalej skoczył do specjalnego basenu, za wyrzuconą przez opiekuna zabawką, bądź tez do zawieszonej na wysięgniku zabawki.
Dogfrisbee
Dogfrisbee – różne wersje rzucania psu dysku. Zadaniem psa jest złapanie go w locie i przyniesienie opiekunowi. Jest wiele odmian tego sportu poprzez rzuty na czas i dystans, rzuty do celu, rzuty ze sztuczkami itp. Pamiętajmy, aby dysk był dobrany do psa i na początek nie rzucajmy zbyt mocno i zbyt daleko. Tu sprawdzają się: australian catte dog, bearded collie, border collie, kelpie, owczarek australijski, owczarek szetlandzki sheltie, owczarek szkocki collie, owczarki belgijskie, amerykański pitt bull terrier, jack russel terrier, jagdterrier, terier irlandzki, terier walijski, posokowiec bawarski, nova scotia retriever, whippet.
Niektóre psy są mistrzami w chwytaniu dysków w locie.
Dogoterapia
Dogoterapia - metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, z udziałem wyszkolonego psa, prowadzonego przez wykwalifikowanego terapeutę. Jest terapia najbardziej efektywna jest w rehabilitacji dzieci, ze względu na „ukrycie” ćwiczeń rehabilitacyjnych w formie zabawy z psem. Daje również efekty w terapii osób chorych, samotnych i starszych, ponieważ między psem a pacjentem wytwarza się więź psychiczna. W dogoterapii sprawdzają się: syberian husky, Alaskan malamute, retrieviery, ogar polski, beagle.
Dogtrekking
Dogtrekking - jest to dyscyplina podobna do canicrossu, z tą różnicą, że zamiast biegania maszerujemy. Jest to marsz na orientację i tym różni się od caniwalku. W dogtrekkingu wygrywa ten, kto w jak najkrótszym czasie “zaliczy” wszystkie punkty kontrolne. Ideą zawodów nie jest jednak sam bieg, czy marsz, a posługiwanie się mapą i odszukanie zaznaczonych na niej punktów. Można go uprawiać sportowo lub rekreacyjnie. Tu sprawdza się większość ras psów.
Dummy
Dummy - zabawa w aportowanie. Pies ma pobiec za zabawką, a potem przynieść ją opiekunowi. Tę aktywność uwielbiają zwłaszcza golden retrievery i labradory.
Dog diving - pies musi być dobrym pływakiem.
Fitpaws
Fitpaws – ćwiczenia na piłkach do fitnessu i rehabilitacji, jeżykach oraz dyskach, które mają za zadanie poprawić koordynację ruchową psa, świadomość łap, wyrobić mięśnie i rozciągnąć go.
Flyball
Flyball – konkurencja z piłką wyrzucaną z maszyny. Pies przebiega prosty tor przeszkód, a na jego końcu złapać piłkę i przynieść ją opiekunowi. Wyrzutnię piłek pies uruchamia łapą. Sport ten uprawiany przez drużyny złożone z czterech psów czyli wyścigi równoległe psich sztafet. Preferowane rasy do tej dyscypliny: american staffordshire terrier, ariedale terrier, australian catte dog, beagle, bearded collie, border collie, foksterriery, jack russel terrier, jagdterrier, kelpie, nova scotia retriever, owczarek australijski, posokowiec bawarski, whippet.
Nosework
Nosework - czyli wykrywanie zapachów. To aktywność dla każdego psa. Jedynymi wymaganiami, jakie musi spełnić czworonóg, jest sprawny węch i chęć zdobycia smacznej nagrody lub zabawki! Pies ma za zadanie na komendę znaleźć ukryty przedmiot i pokazać to miejsce swojemu opiekunowi.
Obedience
Obedience – sportowe posłuszeństwo. Sprawdzenie zdolności psa do wykonywania komend: do chodzenia przy nodze, skakania, aportowania oraz nawiązywania neutralnych kontaktów z innymi psami i ludźmi. Sędzia ocenia jakość i tempo wykonania, jak i również to, czy pies wykonuje zadania chętnie i radośnie.
Obedience pasuje nawet do najmniejszych psów.
Psie zaprzęgi
Psie zaprzęgi – wyścigi zaprzęgów psów pociągowych, w których zawodnicy są ciągnięci przez psi zaprzęg. Sport przeznaczony głównie dla psów zaprzęgowych, takich jak malamuty, husky czy psy grenlandzkie.
Psie ratownictwo
Ratownictwo - to szkolenie psów. w kierunku realizacji zadań z ratownictwa. W lądowym najbardziej sprawdzają się rasy: owczarki niemieckie i belgijskie, retrievery, beagle, teriery, posokowce bawarskie. Z kolei w wodnym: nowofundland, owczarek niemiecki, owczarki belgijskie, inne psy dowodne.
W ratownictwie lądowym wyróżniamy: psy poszukiwawcze (terenowe) – ich najczęstszym zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych na rozległych terenach, takich jak łąki czy lasy; psy gruzowe – pomagają w przeszukiwaniu budynków zawalonych w wyniku katastrof budowlanych, katastrof naturalnych czy po zamachach terrorystycznych; psy lawinowe – współpracują z ratownikami górskimi podczas akcji poszukiwawczych osób zaginionych po zejściu lawiny (muszą to być psy ras o zwiększonej odporności na mróz i śnieg, jak bernardyny czy berneńskie psy pasterskie). W ratownictwie wodnym głównym zadaniem psa jest uratować tonącego.
Wojskowe szkolenie psa ratownika.
Skijoring
Skijoring - zimowa odmiana bikejorinu, polegająca na wyścigu narciarzy, ciągniętych przez jednego lub dwa psy. Najlepiej sprawdzają się odmiany psów zaprzęgowych.
Speedway
Speedway – zawody w przywołaniu. Polega na przywołaniu psa do siebie i pomiarze jego prędkości podczas biegu do opiekuna. Wygrywa ten, kto najszybciej pojawi się przy nodze pana.
Sporty obronne
Sporty obronne - IPO to trzy dyscypliny sportu w jednym (tropienie - praca na śladzie, posłuszeństwo i obronna praca z pozorantem). Pies musi wytropić przedmiot/ pozoranta, rzucić się na niego i na komendę go puszczać, co jest dość trudne. Preferowane rasy do tej dyscypliny: amerykański pitt bull terrier, amerykański staffordshire terrier, ariedale terrier, bearded collie, biały owczarek szwajcarski, bokser, bouvier des flandres, bullterrier, cane corso, curly coated retriever, czarny terier rosyjski, doberman, dog argentyński, hovawart, jagdterrier, owczarek australijski, owczarek francuski beauceron, owczarek francuski Briard, owczarek niemiecki, owczarki belgijskie, pudel olbrzymi, rhodesian ridgeback, rottweiler.
Wygląda groźnie, ale to tylko ćwiczenia.
Taniec z psem
Taniec z psem - forma obedience. Pies wykonuje komendy w takt muzyki i wygląda przy tym jakby tańczył.
Treibball
Treibball - to niemiecka dyscyplina. Polega na zebraniu i przepchaniu przez psa do bramki dużych piłek do ćwiczeń. W zawodach używa się ośmiu piłek o średnicy od 45 do 75 cm, ustawionych na planie trójkąta.
Pamiętajmy, że sporty muszą być dostosowane do wieku, predyspozycji i możliwości psa. Jeśli nie jesteś pewien, czy taka forma aktywności jest odpowiednia, skonsultuj to ze swoim weterynarzem. Pies nie musi robić wszystkiego, co zechcesz.
ja
Inne tematy w dziale Rozmaitości