Polski koncern paliwowo-energetyczny przymierza się do uruchomienia produkcji alkoholu stosowanego np. w płynach antyseptycznych i jako dodatek do paliw.
Koncern kupił już licencję i projekt bazowy produkcji od firmy Badger Licensing LLC, spółki w całości zależnej od TechnipFMC plc. Po uruchomieniu produkcji PKN ORLEN byłby piątą firmą na świecie, która wdroży tę technologię. Spółka informuje w komunikacie, że technologia ta jest "nowym i innowacyjnym procesem", a "licencjodawca deklaruje, że zapewnia optymalne koszty operacyjne i inwestycyjne oraz oczekiwaną niezawodność".
Alkohol izopropylowy jest tańszym zamiennikiem etanolu i metanolu. Do jego produkcji w Płocku jako podstawowy surowiec byłby wykorzystywany aceton, który jest produktem ubocznym wytwarzania fenolu - izopropanol powstaje w wyniku reakcji acetonu z wodorem w tzw. procesie uwodornienia acetonu. Powstały produkt poddaje się wielokrotnej destylacji, aby uzyskać wysoką czystość produktu końcowego.
Izopropanol ma szerokie zastosowanie, np. w medycynie jego 70-proc. roztwór wodny wykorzystywany jest jako płyn antyseptyczny, stanowi też łagodny rozpuszczalnik organiczny, a także odczynnik w syntezach chemicznych.
Budowa instalacji izopropanolu w Płocku pozwoli "zagospodarować część wolumenu produktu ubocznego, czyli acetonu w wysokomarżowy rozpuszczalnik, jakim jest właśnie izopropanol" - mówi członek zarządu PKN ORLEN ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński.
- Petrochemia ma duży potencjał, którzy zamierzamy optymalnie wykorzystać - mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Rozwój segmentu petrochemicznego ma strategiczne znaczenie dla firmy, a także dla polskiej gospodarki - dodaje.
Program "rozbudowy łańcucha wartości fenolu i acetonu" jest jednym z czterech projektów wchodzących w skład strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii, który płocki koncern realizuje od 2018 r. Zakłada on m.in. budowę kompleksu pochodnych aromatów, rozbudowę kompleksu olefin oraz właśnie rozbudowę zdolności produkcyjnych fenolu.
BG
Komentarze
Pokaż komentarze (23)